Svake godine na hrvatskoj obali turiste dočekaju ih i visoke cijene. I u Splitu su ugostitelji ubacili u “petu brzinu”. Na rijetko kojem mjestu u centru kava je ispod 15 kuna
Šokantni vodič: Smokve 60, voda 20, pizza 95, pivo 42 kn
Za kilogram grožđa ili smokava u Rovinju treba izdvojiti 60 kuna. Breskve i nektarine su po 50, a rajčica 40 kuna. Odavno turistima ne nudimo samo sunce i more. Svake godine na hrvatskoj obali dočekaju ih i visoke cijene.
Prodavač s najskupljeg dijela rovinjske tržnice, nezadovoljan i pitanjem o naoko previsokim cijenama, na lošem hrvatskom tek kaže da rovinjske cijene nisu ništa veće onih u Veneciji.
- Ovo je nekad bila prava zelena tržnica s umjerenim cijenama za svakoga, no danas ovdje ima i “zelene mafije”. Preprodavači koji nemaju niti jedan kvadrat zemlje, a prodaju voće po vrtoglavim cijenama, ruše posao i nama koji imamo znatno niže cijene i živimo od svojih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava - kaže prodavačica na rovinjskoj tržnici, i sama nezadovoljna što je Rovinj na glasu kao grad u kojem se “deru” turisti. Ljudima iz Rovinja često je isplativije kupovinu voća i povrća obaviti po drugim istarskim gradovima ili trgovačkim centrima gdje su cijene znatno niže. Nezadovoljno je lokalno stanovništvo, a ni turisti ne nasjedaju tako lako pa terase na samoj obali u središtu Rovinja zjape prazne. Jedna pizzerija nudi pizze u rasponu od 39 do 89 kuna. U obližnjem restoranu omlet je 29 kuna a nešto malo dalje s jelovnika „vrišti“ cijena od 600 kuna za jastoga. U pješačkoj zoni u Rovinju pommes frites stoji 20 kuna. U obližnjem baru pola litre obične vode ugostitelji naplaćuju nevjerojatnih 20 kuna.
I u Splitu su ugostitelji ubacili u “petu brzinu”. Na rijetko kojem mjestu u centru kava je ispod 15 kuna, a sokovi su od 22 kuna na više.
U jednom restoranu pizza je 95 kuna, a ćevapi s pommes friteom i ajvarom stoje astronomskih 78 kuna. Ledeni čaj je 24, a 0,75 litre mineralne nevjerojatne 32 kune.
- Kad se vrati jesen, ćevapi će sa 78 opet pasti na 30 kuna - sliježu ramenina rezignirani Splićani.
Dva jaja - 110 kuna
U jednom restoranu na obali dva jaja sa šunkom stoje 110 kuna. Najskuplji tucet jaja koje smo našli u jednoj trgovini je 17 kuna, što znači da su dva jaja iz tog paketa 3,4 kune. Na TripAdvisoru su neki od turista dali do znanja kako su cijene i za njihove pojmove visoke.
- Ovo ja zovem biti oderan. Znao sam da ću zbog lokacije platiti turistički porez. Čašu vina platio sam 11 dolara - požalio se turist na cijene u Splitu. U jednom splitskom restoranu našli smo juneći burger za 95 kuna. Na istom mjestu sendvič od piletine je nevjerojatnih 85 kuna.
- Dolazim u Istru godinama i obožavam vašu kuhinju. No neka jela su preskupa. Naručio sam lignje na žaru sa blitvom i to platio 140 kuna, a ima i skupljih jela. Srećom, sam sam. Da imam obitelj, večeru bih platio previše - požalio nam se jedan Nijemac. U Puli smo našli pržene lignje i krumpir za 120 kuna, koliko stoji i pohani oslić.
Ne isplati se na duge staze
U Vodicama na jednom kiosku pola litre mineralne vode stoji 15 kuna, a ledeni čaj se prodaje po 20 kuna. Lokalno stanovništvo žali se da ugostitelji dolaskom sezone prilagođavaju cjenike. Da se na visokim cijenama tek kratkotrajno profitira svjedoči i slučaj ugostitelja iz Rovinja kod kojeg je kava stajala 54 kuna. Nakon osude javnosti, spustio je cijene.