Potrošači će teško osjetiti smanjenje cijena, dok će se poljoprivredni proizvođači naći u nemogućoj poziciji, tvrdi
Stručnjakinja za poljoprivredu: Ako ne bude suncokretovog, imat ćemo palmino ulje
Zvjezdana Blažić stručnjakinja za poljoprivredu i prehrambenu industriju za N1 govorila je o sušama koje su zahvatile Hrvatsku, ali i mukama koje očekuju poljoprivrednike na jesen.
- Poljoprivrednici su ove godine izloženi svim mogućim rizicima, no sada je nastupila i velika nesigurnost. Osim ovih udara koji su vezani uz tržišne poremećaje, sada klimatske nepogode utječu na troškove i prinose koje mogu ostvariti - rekla je Blažić.
Tvrdi da su cijene na globalnim tržištima počele padati.
- Srpanj je bio četvrti mjesec zaredom u kojem globalno padaju cijene hrane i to u svim kategorijama. Žitarice su pale do 15 posto. Sama najava mogućnosti izvoza iz Ukrajine utjecala je na smanjenje cijena. Poljoprivrednicima su s druge strane ulazni troškovi i dalje izuzetno visoki - rekla je.
Dodaje kako će potrošači teško osjetiti smanjenje cijena, dok će se poljoprivredni proizvođači naći u “nemogućoj poziciji”.
- Prinosi u jesenskoj žetvi bit će jako loši. Ovdje govorimo o Hrvatskoj, koja je stradala radi suše - smatra.
- Mi smo što se tiče žitarica i uljarica uistinu samodostatni, no što se tiče svih drugih poljoprivrednih proizvoda, nismo baš na nivou samodostatnosti. Kada je riječ o povrću, samodostatni smo samo 60 posto - rekla je.
Tvrdi da će se smanjiti potrošnja skupljih vrsta mesa, poput teletine i junetine.
- Ljudi se sve više okreću robnim markama i raste potrošnja niže dodane vrijednosti. U vrijeme recesije se mijenjaju navike potrošača i treba dugo vremena da se vrate starim navikama - rekla je.
Navodi da bi, kada bi došlo do nestašice, poljoprivredni proizvođači mogli pokušati promijeniti recepture određenih proizvoda.
- Razni proizvodi poput ulja imat će jeftinije sastojke. Primjerice, umjesto suncokretovog ulja imat ćemo palmino - rekla je.