Milijunska šteta: Kad se udruže nepravedna politika i nepovoljni vremenski uvjeti, propast je proizvođačima hrane zagarantirana, upozoravaju slavonski ratari
Nepogoda: 'Suša nas uništila, nema usjeva, a stoka gladuje'
Sve sam uradio na vrijeme, dobro pognojio stajskim gnojivom, upotrijebio sjeme prve klase, obavio potrebne zaštite, ali izgubio sam bitku s prirodom.
Požalio se Jakob Vukovac vlasnik OPG-a Vukovac iz Velike Kopanice nedaleko od Slavonskog Broda. Zbog suše zbraja štetu na svojim poljoprivrednim površinama. Zasijao je 70 hektara kukuruzom i 12 hektara sojom koje su mu potrebne za prehranu 250 muznih krava. Boji se da uz štetu od oko milijun kuna na poljoprivrednim kulturama, ne samo na kukuruzu i soji nego i zbog gubitka na pšenici zbog niske cijene, svojoj stoci neće imati što dati za jesti.
- Kada se udruže nepravedna politika i nepovoljni vremenski uvjeti propast proizvođačima hrane je zagarantirana - kaže Jakob Vukovac.
Slično je i kod drugih proizvođača u Slavoniji koja leži na vodi, ali polja ostaju žedna.
- Sušom su najviše pogođeni kukuruz i soja. U nekim predjelima urod bi mogao podbaciti 50 do 60 posto. Pravo stanje će se vidjeti tek kada kombajni uđu u polja - upozorio je Antun Laslo, predsjednik Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva Život. Neslužbene su procjene da bi šteta samo u Osječko-baranjskoj županiji mogla iznositi 250 do 350 milijuna kuna. Laslo smatra da bi ministar Tihomir Jakovina trebao izaći na teren i razgovarati s ljudima ili ih barem okupiti u Ministarstvu te vidjeti što se može napraviti. Ako se može suditi prema odgovoru iz Ministarstva, od sastanka zasad neće biti ništa. Navode da će Državno povjerenstvo za procjenu štete od elementarnih nepogoda obaviti procjenu i sukladno zakonu isplatiti naknadu štete. Dodatna mjera bit će natječaj za obnavljanje poljoprivrednog proizvodnog potencijala i uvođenje preventivnih aktivnosti za što je osigurano 223,5 milijuna kuna.
- Ministar je u tjedan najmanje dva dana na terenu diljem Hrvatske. Prati stanje i upoznat je s problemima. Nažalost, u Hrvatskoj su suše postale gotovo ‘pravilo’ i moramo razmišljati o intenziviranju projekata navodnjavanja i osiguravanja usjeva - navode iz Ministarstva.