Legenda kaže da je majka plemića platila razbojnicima da ubiju nevinu pastiricu jer se zaljubila u njezina sina. Bacili su je u jamu gdje je, vjeruju mnogi, i danas
Tajna divne spilje nedaleko od Poreča: Ljubav ju je skamenila
Čudesni kristalizirani oblici i otvor koji je priroda stvarala proteklih tri milijuna godina, čovječje ribice i realističan kip Majke Božje, koji je po legendi reinkarnirano tijelo ubijene pastirice Milke, sve to skriva jama Baredine u Novoj Vasi kraj Poreča koja je otvorena za posjetitelje i nudi mogućnost prave pustolovine.
Legenda kaže da se u 13. stoljeću porečki plemić Gabrijel zaljubio u prelijepu pastiricu Milku. Gabrijelova majka nikako nije mogla prihvatiti da njezin sin voli djevojku nižeg staleža pa je činila sve kako bi uništila ljubav dvoje mladih. Kad je vidjela da joj to ne polazi za rukom, platila je razbojnicima tri zlatnika da potajno ubiju Milku. Priča kaže da je nisu ubili, nego bacili u jamu, gdje je njezino okamenjeno tijelo kroz godine klizilo prema dnu, tražeći svojeg ljubljenog, dok se na kraju nije reinkarniralo u statuu Bogorodice, koja se može vidjeti u posljednjoj dvorani 60 metara duboke jame. Čuvši za Milkinu smrt, Gabrijel je odjahao i nestao. Nađen je samo njegov konj, pa možda duh tužnog plemića i danas luta negdje po idiličnoj istarskoj prirodi tugujući za svojom dragom.
A sve što jama Baredine skriva ne bi bilo dostupno javnosti bez golemog truda i volje Silvija Legovića, instruktora speleologije, a današnjeg vlasnika i koncesionara zemljišta na kojemu je jama. Isprva nepristupačnu vertikalu speleolozi su kroz godine uredili stepenicama i platformama pa je silazak u jamu, koja se sastoji od pet dvorana, danas turistička atrakcija.
- Specifičnost jame Baredine je da je u njezinih pet dvorana koncentrirano sve što bi se trebalo vidjeti u podzemlju. Tu su različiti oblici nastali kristalizacijom te čovječja ribica koju smo svojedobno pronašli u ovim podzemnim vodama. Da bi je svi mogli vidjeti, prenijeli smo je u petu dvoranu u njezin prirodni okoliš - tumači naš vodič kroz jamu, Toni Brožić iz Speleološkog društva Proteus.
Jama Baredine isijava neobičnu, toplu crvenu boju. Razlog je taj što kristali na sigama dobivaju nijansu iz željeznih oksida istarske zemlje crljenice. Mnogi oblici (stalaktiti, stalagmiti i helaktiti) posve su čudesni, a svojim formama doista su nalik mnogočemu što poznajemo.
Tako u jami, gdje je temperatura oko 13 stupnjeva, postoji oblik identičan kosom tornju u Pisi, licu najpoznatijeg izvanzemaljca E.T.-ja, glavi dinosaura ili velikoj, lepezastoj školjci. Pračovjek je nekad ulazio u ovu
jamu, o čemu svjedoči glineno posuđe nađeno u njoj.
Danas se zna da su se praljudi po granama drveća spuštali u jamu kako bi iz nje uzimali vodu. Podaci kažu da je u fantastičnoj jami Baredine prisutna i iznimno snažna pozitivna energija, o čemu su svjedočili i bioenergetičari koji su je posjetili.