Znanje koje se traži: Zbog dugogodišnje suradnje s tvrtkom Bilfinger Montaža Đuro Đaković studenti strojarstva u Slavonskom Brodu ne čekaju posao
Traže ih: Školujemo stručnjake koji se odmah zapošljavaju
Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Većina studenta Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu nakon diplome odmah dobije posao, a manji broj na posao čeka dulje od šest mjeseci.
Glavni razlog za to, kako kaže dekan dr. Ivan Samardžić, je povezanost s tvrtkama koje trebaju inženjere strojarstva. Naime, već devet godina zaredom Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu i tvrtka Bilfinger Montaža Đuro Đaković zajedno organiziraju jedinstvenu manifestaciju povezanosti visokog obrazovanja i gospodarstva.
Ta bi se manifestacija mogla slobodno prevesti kao “s faksa na posao” jer je samo Bilfinger Montaža Đuro Đaković u proteklih osam godina zaposlila čak 70 strojarskih inženjera koji su znanje i zvanje na tržištu rada vrlo tražene struke stekli upravo na brodskom Strojarskom fakultetu.
Nije samo Bilfinger Montaža ĐĐ profitirala od održavanja Strojarskog izazova, na isti ili sličan način proteklih godina u mnogim tvrtkama diljem Hrvatske i inozemstva zaposlio ih se popriličan broj.
- Strojarski izazov, odnosno Dani otvorenih vrata Strojarskog fakulteta, isključivo je namijenjen učenicima završnih razreda srednjih škola da im kroz radionice, kvizove znanja, predavanja i druge sadržaje približimo spoznaju što je to Strojarski fakultet i što pruža studij strojarstva, a našim studentima mlađih godina da studij strojarstva koji pohađaju upoznaju još bolje. Poanta organiziranja Strojarskog izazova je da srednjoškolce motiviramo i animiramo da baš upišu studij strojarstva, na taj način dobijemo studente koji su se za studij strojarstva na našem fakultetu odlučili bez zadrške.
To je svojevrsna autoselekcija i na taj način dobijemo vrlo kvalitetne studente koji će danas-sutra postati vrlo traženi kadar u sferi rada - kaže dekan Samardžić. U evidencijama Zavoda za zapošljavanje nema nezaposlenih strojarskih inženjera, što s drugim strukama nije slučaj.
- Mi smo na tu činjenicu jako ponosni. Strojarski inženjeri su među ključnim polugama razvoja i poboljšanja stanja u gospodarstvu, zato je i Strojarski izazov izvrsna investicija u izobrazbu vrlo traženih visokostručnih kadrova. S našim partnerom Bilfinger Montažom Đuro Đaković organiziranje ove manifestacije ćemo nastaviti i idućih godina - ističe dekan Ivan Samardžić.
U Bilfinger Montaži Đuro Đaković kažu da je suradnja sa Strojarskim fakultetom dobitna kombinacija. Ova svjetski poznata tvrtka u svojim halama i projektnim uredima već sad ima zaposlenih 70-ak bivših studenata slavonskobrodskog fakulteta s diplomom strojarskog inženjera.
- Strojarski izazov kao ideja da se pokuša povezati gospodarstvo i visoko školstvo ispunio je naša očekivanja. Prije su fakulteti obrazovali kadar s pretpostavljenim znanjem koje bi gospodarstva trebala, a u suradnji s brodskim Strojarskim fakultetom uspjeli smo u namjeri u kojem smjeru obrazovanje kadrova treba ići. Suradnja je urodila plodom, mi svake godine zaposlimo deset i više novih inženjera koji dolaze sa Strojarskog fakulteta. To nam pomaže da se kao firma možemo razvijati, to su kadrovi koji nakon što kod nas odrade pet-šest godina postaju u hrvatskim razmjerima najbolji stručnjaci u području energetike, i to ne samo u Hrvatskoj nego i šire. Zbog svega toga Strojarski izazov je za nas vrlo važan i mi ćemo i dalje biti suorganizator ove manifestacije - kaže predsjednik uprave Bilfinger Montaže Đuro Đaković Drago Čugura.
U cijeloj priči vrlo zadovoljni su i studenti strojarstva jer im studij omogućuje upoznavanje novih tehnologija, najsuvremenije materijale i nova znanja, a iznad svega veliku priliku da se nakon završetka studija brzo zaposle u struci.
- Takvu priliku nisam željela propustiti. Pohađala sam Tehničku školu i došla vidjeti što nudi Strojarski izazov. Sudjelovala sam u radionicama i kvizovima, a nakon što sam sudjelovala na državnom natjecanju u CNC tokarenju, moja odluka da upišem strojarstvo bila je konačna. Obožavam strojarstvo, vidim se u toj struci kao stručnjak i u pogledu osiguranja životne egzistencije. Želja mi je da od ove struke i mojih znanja imamo koristi i ja i gospodarstvo - kaže Barbara Posavac, studentica prve godine diplomskog studija.
Vrlo zadovoljan je i Barbarin kolega Ivan Sabo, također student prve godine diplomskog studija.
- Završio sam Elektrotehničku školu, dobro su mi išli strojarstvo i tehničko crtanje, čuo sam za Strojarski izazov pa je upis na studij strojarstva bio jedini logičan izbor. Strojarstvo je važna tehnička znanost, a i posao u struci je zajamčen, što je velika stvar - rekao nam je Sabo.
Da je tome tako, potvrđuje primjer i Igora Ereiza, koji se već nakon završetka prvog stupnja studija strojarstva zaposlio u Bilfinger Montaži ĐĐ te studij nastavio uz rad.
- Malo je reći da sam sretan i zadovoljan. I ovdje radeći, puno učim. Ono čemu sam se nadao kad sam se ovdje zaposlio, to sam i pronašao - bio je kratak Igor Ereiz.
Poduzetništvo na fakultetima
Poduzetništvo je ono što otvara radna mjesta i popravlja demografsku sliku. Trebalo bi ga integrirati u što više visokoškolskih ustanova, pa i našu, naglašava dr. sci. Ivan Samardžić, dekan Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.