Obavijesti

News

Komentari 222

Eksplozije odjeknule Iranom: Teheran odbio američki plan, SAD 'udario' na iranske luke!

Eksplozije odjeknule Iranom: Teheran odbio američki plan, SAD 'udario' na iranske luke!

Washington očekuje iranski odgovor na prijedlog za kraj rata u četvrtak. Trumpa savjetnici i stratezi upozoravaju da mora što prije završiti rat kako ne bi izgubio midterms izbore od demokrata

Pokretanje videa...

Svemirske snage Revolucionarne garde lansiraju nekoliko balističkih raketa srednjeg dometa Emad 00:46

Pokretanje videa...

Spasioci pretražuju ruševine ujutro nakon izraelskog napada na južna predgrađa Bejruta 01:31
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja

Iranska novinska agencija javlja da su tri američka razarača meta Irana

Tri američka razarača u blizini Hormuškog tjesnaca ciljala je iranska mornarica, prema iranskoj novinskoj agenciji Tasnim.

Ranije su iranski državni mediji izvijestili da su američke vojne pomorske jedinice koje djeluju u Hormuškom tjesnacu napadnute iranskim raketama nakon napada američke vojske na iranski tanker za naftu.

Navodi se da su američki vojni brodovi bili prisiljeni povući se nakon što su pretrpjeli štetu od udara.

Američki zrakoplov onesposobio je jučer iranski naftni tanker dok je pokušavao probiti američku blokadu i otploviti prema iranskoj luci.

SAD se još nije oglasio o tvrdnjama da su njihovi razarači meta napada.
 

Državni mediji: SAD napao iranski tanker u Hormuzu, Iran odgovorio raketama

Iranska televizijska mreža IRIB, pozivajući se na vojnog dužnosnika, izjavila je da je iranska vojska ispalila rakete na "neprijateljske jedinice" nakon, kako je dužnosnik opisao, američkog napada na iranski tanker u Hormuškom tjesnacu.

Dužnosnik je rekao da su "neprijateljske jedinice" pretrpjele štetu i napustile područje.
 

Eksplozije odjeknule u Iranu: ‘Napali su nas Ujedinjeni Arapski Emirati‘

Više eksplozija odjeknulo je tijekom večeri na jugu Irana, u lučkom gradu Bandar Abasu te na otoku Kešmu, izvijestili su iranski državni mediji. Prema prvim informacijama, aktivirana je protuzračna obrana zbog sumnje na napade dronovima.

Iranska novinska agencija Mizan objavila je kako su eksplozije na otoku Kešmu povezane s presretanjem nekoliko bespilotnih letjelica. Državni mediji navode da su sigurnosne snage reagirale odmah nakon što su uočeni ciljevi u zračnom prostoru.

Agencija Tasnim prenijela je da su u području Bandar Abasa oborena dva manja drona, dok se istodobno istražuje uzrok eksplozija u blizini mola na Kešmu. Pojedini iranski mediji nagađaju da bi iza incidenta mogli stajati Ujedinjeni Arapski Emirati, no službene potvrde zasad nema.

Poludržavna agencija Fars izvijestila je da se tijekom večeri čulo više snažnih detonacija, ali da uzrok još nije službeno potvrđen. Na društvenim mrežama pojavile su se i objave stanovnika koji tvrde da su eksplozije bile toliko jake da su zatresle kuće.

Dodatne napetosti izazvala je izjava vojnog dužnosnika koju je prenijela iranska državna televizija IRIB. Prema njegovim tvrdnjama, Sjedinjene Američke Države navodno su napale iranski tanker u Hormuškom tjesnacu.

"Na neprijateljske jedinice ispaljene su rakete", rekao je dužnosnik, dodajući da je "neprijatelj pretrpio štetu i napustio područje".

Incident dolazi u trenutku pojačanih napetosti na Bliskom istoku i sve češćih vojnih incidenata u području Hormuškog tjesnaca, jednog od najvažnijih svjetskih pomorskih pravaca za transport nafte.

Trump želi opet pokrenuti Projekt Sloboda

Prema istom izvješću Wall Street Journala o otvaranju saudijskih i kuvajtskih baza za korištenje američkim snagama, Trumpova administracija sada želi ponovno pokrenuti operaciju Project Freedom, čiji je cilj ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca, već ovog tjedna.

Ograničenja u korištenju tih baza otežavala su SAD-u pružanje odgovarajuće zračne potpore ratnim i trgovačkim brodovima koji pokušavaju proći kroz tjesnac.
 

Naftne kompanije, profiteri rata: Shell zaradi 53 tisuće dolara u minuti, ukupno 6,9 milijardi

Globalna financijska tržišta bilježe značajan rast potaknut optimizmom ulagača oko mogućeg mirovnog sporazuma kojim bi se okončao rat u Iranu. Dok su dionice snažno porasle, cijena nafte pala je ispod 100 dolara po barelu. Istovremeno, energetska kriza izazvana sukobom donijela je naftnim divovima poput Shella vrtoglave profite, što je izazvalo bijes javnosti i obnovilo pozive na uvođenje dodatnih poreza.

Više pročitajte OVDJE.

Komentari 222