Obavijesti

News

Komentari 0

Završila rasprava: 'Protutužba Srbije nema zakonsku osnovu'

Završila rasprava: 'Protutužba Srbije nema zakonsku osnovu'
7

Suci će se sada povući na vijećanje koje se odvija u tajnosti i u pet faza. Prosječno vijećanje sudaca traje tri do šest mjeseci. No, može trajati čak i do godine dana

Hrvatska je danas pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) iznijela završne riječi u tužbi protiv Srbije za genocid u Domovinskom ratu. Hrvatski pravni tim - britanski odvjetnik Kier Starmer, profesor međunarodnog prava iz Londona Philippe Sands i voditeljica tima Vesna Crnić Grotić - odgovorio je na protutužbu Srbije. Podsjetimo, Srbija je optužila prvog hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana za genocid na Srbima u akciji Oluja, a kao dokaz su iznijeli sastanak na Brijunima. 

"Srbija je sama izgubila povjerenje u svoju protutužbu"

Kier Starmer opovrgnuo je danas tezu o prekomjernom granatiranju gradova u Krajini, što je uglavnom središnja teza u protutužbi Srbije. Starmer je ustvrdio kako je i sama Srbija izgubila povjerenje u svoju protutužbu.

- Tuženik misli da su krajiški Srbi bili namjerno napadnuti i protjerani, to im je glavni argument. Tvrde kako je bombardiranje bilo nezakonito. No, u petak je tome posvećeno samo pola rečenice. Velik dio izlaganja prof. Schabasa (op.a. iz pravnog tima Srbije) bio je posvećen drugoj pretpostavci - da je zavjera sudionika sastanka na Brijunima bila zločinačka čak i ako je namjera bila zakonito granatiranje. Govori se da je zločinačka namjera bila tako dobro skrivena da ju je propustio primijetiti ovaj Sud i Žalbeno vijeće. Nitko u 18 godina nije rekao da je moguće počiniti genocid zakonitim topničkim napadima - rekao je Starmer koji je još jednom istaknuo da presuda u predmetu Gotovina sama po sebi predstavlja kraj protutužbe Srbije pred Međunarodnim sudom pravde.

Napomenuo je i kako tvrdnja prof. Williama Schabasa, da je hrvatska vojska nakon Oluje ubila sve srpske civile, nije točna jer je u predmetu Gotovina utvrđeno da je nakon Oluje 4000 srpskih civila odvedeno u Vladine prihvatne centre, a 400 vojnika je odvedeno kako bi bili kazneno gonjeni.

Pravni stručnjak Philippe Sands ustvrdio je kako srpska protutužba nema nikakvog pravnog temelja. 

- Profesor Schabas nije naveo nijedan pravni autoritet koji bi bio podrška protutužbi Srbije. Očito je svjestan da je presuda u slučaju Gotovina fatalna za njegovu protutužbu - rekao je Sands u svom izlaganju. Upitao je Sudsko vijeće kako je moguće da napad bude genocidan ako je istovremeno u skladu s ratnim zakonima, što je u ostalom utvrdio haaški sud. 

"Treba iznijeti dokaz genocidnog plana"

Osvrnuo se i na neopravdan napad Srbije na Franju Tuđmana.

- Nedolično je za bilo koju suverenu državu da bude povezana s takvim navodima kakve smo čuli od člana pravnog tima Srbije - rekao je.

- Da bi protutužba bila uspješna treba iznijeti dokaze genocidnog plana, a toga nema. Brijunski zapis nije takav dokaz i to je potvrdio Sud - dodao je Sands i zaključio da je protutužba Srbije beznadna.

I voditeljica hrvatskog pravnog tima Vesna Crnić Grotić osvrnula se na napad na prvog hrvatskog predsjednika.

- Utvrđeno je da Franjo Tuđman i državno vodstvo nisu imali namjeru ubijati Srbe, protjerivati ih i uništavati njihovu imovinu. Kako onda njihova namjera može biti genocidna? To je misterij. Srbija o tome ništa ne govori i to je dokaz da njihova protutužba nema temelja - rekla je.

'Je li doista potrebno izmišljati nova imena i nove brojeve?'

U završnoj riječi bilo je govora i o nestalim osobama tijekom Domovinskog rata. Pravni tim složio se kako Srbija nije ponudila niti jednu pravnu osnovu vezanu za svoju tvrdnju o nestalima. 

- Tuženik je dostavio novi popis nestalih ljudi. Popis je dostavljen na ćirilici, što nije službeno pismo na ovom Sudu. Na popisu je 1747 nestalih Srba. Je li doista potrebno izmišljati nova imena i nove brojeve? - upitala je Crnić Grotić u svom izlaganju. Kazala je kako je Hrvatska dostavila popis nestalih, na kojem se nalaze i Hrvati i Srbi, a koji dolazi iz autoritativnih izvora - Crvenog križa i Ministarstva branitelja. 

- U njemu su svi ljudi koji su nestali na teritoriju RH. Riječ je o broju od 1663 nestalih u razdoblju od 1991. do 1995. i to su i Hrvati i Srbi i osobe ostalih nacionalnosti - pojasnila je. 

Napala je i srpsku strategiju izjednačavanja krivnje.

- Srbija više ne tvrdi da zločini nisu počinjeni nego da u ratu sve strane pate. Rečeno je da nitko nema čiste ruke nakon raspada Jugoslavije. Srbija i njezini sateliti u Hrvatskoj počinili su genocid kao posljedicu svjesne vladine politike koja je za cilj imala stvaranje etnički čiste velike Srbije - kazala je. 

"Nismo svi isti"

S druge strane, Hrvatska nikad nije imala genocidne namjere. ICTY nikad nije osudio niti jednog Hrvata za zločin u ratu od 1991. do 1995.. 

- Nismo svi isti, unatoč njihovim pokušajima da vas uvjere u suprotno.

- Nema sumnje da su pojedini Hrvati počinili zločin nad srpskim civilima, ali to nikad nije bio dio državne politike, rekla je Crnić Grotić.

Suci će odlučivati do godinu dana

Suci će se sada povući na vijećanje koje se odvija u tajnosti i u pet faza. Prosječno vijećanje sudaca traje tri do šest mjeseci, no kod kompliciranijih slučajeva protegne se i na godinu dana. U slučaju tužbe BiH protiv Srbije za genocid vijećanje je trajalo oko deset mjeseci. Presuda ICJ-a je obvezujuća, konačna i bez prava na žalbu. Ako se jedna od strana želi žaliti može to učiniti Vijeću sigurnosti UN-a koje ima mogućnost poduzeti mjere protiv države prekršiteljice.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?
KUPILI PO POVOLJNOJ CIJENI

DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?

Kekini su veći dio zemljišta, ukupne površine 412 kvadrata, kupili 2018. od grada Buje na javnom natječaju. Početna cijena koju je grad tražio bila je manja od 9 eura po kvadratu