Obavijesti

News

Komentari 2

U rujnu je bilo 60.310 državnih službenika i namještenika

U rujnu je bilo 60.310 državnih službenika i namještenika
1

Sindikat stoga najavljuje kako će i dalje objavljivati te dostavljati medijima podatke iz službenih izvora koji se odnose samo na državne službenike i namještenike

VIDEO

Prema podacima od 2004. godine, kada je bilo 64.858 državnih službenika i namještenika, broj zaposlenih u državnim tijelima smanjen je u 2015. godini za više od pet tisuća i od tadašnjih 59.767 zaposlenih dosegnuo je brojku od 60.310 u rujnu ove godine, što je porast od 543 zaposlena u odnosu na 2015., priopćio je u srijedu Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika.

Na ta je kretanja, navode u sindikatu, najviše utjecalo smanjenje broja državnih službenika i namještenika u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama (oko 10.000 od 2000. godine), a učinak tog smanjenja na ukupni broj zaposlenih djelomično je poništen zapošljavanjem u drugim dijelovima državne uprave.

"Na kretanje broja državnih službenika i namještenika utjecala je i restriktivna politika zapošljavanja koju Vlada provodi odlukama o zabrani novog zapošljavanja u državnim tijelima od 2009. godine, kojima se uz izuzetak pojedinih kategorija službenika i namještenika novo zapošljavanje omogućuje primjenom klauzule 2 za 1, tj. mogućnošću zapošljavanja jednog na dva otišla državna službenika", ističu u sindikatu.

U kolokvijalnoj uporabi razumijevaju se i zaposlenici koji nemaju status državnih službenika

Podatke su, kažu, objavili jer je broj zaposlenih u državnim tijelima stalna prijeporna točka medijskih reagiranja kojima se dokazuje "stalni" rast broja zaposlenih u državnim tijelima. Pritom se, upozoravaju, pod pojmom državnih službenika u kolokvijalnoj uporabi razumijevaju i zaposlenici koji nemaju status državnih službenika - službenici javnih službi, agencija i jedinica lokalne i područne samouprave, koji se takvom "matematikom" mjeri u tisućama.

Sindikat stoga najavljuje kako će i dalje objavljivati te dostavljati medijima podatke iz službenih izvora koji se odnose samo na državne službenike i namještenike, "budući da se podaci o broju državnih službenika i namještenika... različito interpretiraju".

Navodi i da se u državne službenike i namještenike ubrajaju osobe koje rade u tijelima državne uprave, pravosudnim i kaznenim tijelima, stručnim službama Hrvatskoga sabora, Ureda predsjednika RH, stručnoj službi i uredima Vlade, stručnoj službi Ustavnog suda, pučkog pravobranitelja, pravobranitelja za djecu i za ravnopravnost spolova, Državnom uredu za reviziju i u drugim tijelima koja se osnivaju za obavljanje državne službe.

Sindikat skreće pozornost i da će u idućem razdoblju na kretanje broja državnih službenika i namještenika utjecati intenziviranje zapošljavanja na poslovima upravljanja i kontrole korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova i hrvatsko predsjedanje EU, a to zapošljavanje nije trajnog karaktera.

Dodaju i da je temeljem zaključka Vlade od 22. kolovoza o smanjenju broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba, od 1. siječnja iduće godine predviđeno ukidanje i spajanje 26 agencija i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima s državnim tijelima, koja će tom prigodom preuzeti i zaposlene u tim pravnim osobama.

Novim Zakonom o sustavu državne uprave većina od 2.600 državnih službenika postaju lokalni

Navode i da je za iduću godinu predviđeno i donošenje novog Zakona o sustavu državne uprave, kojim će se omogućiti prenošenje pojedinih poslova državne uprave, koje sada obavljaju uredi državne uprave u županijama na same županije, čime će većina od oko 2600 zaposlenika ureda promijeniti status iz državnih u lokalne službenike i namještenike.

U sindikatu ističu i da će se, ako se iz Zakona o plaćama državnih službenika i namještenika izuzmu policijski službenici te njihov status Zakonom o policiji uredi na način kako je uređen status djelatnih vojnih osoba, i oni izdvojiti iz korpusa državnih službenika.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 2
VIDEO

'Ovo je most smrti, svi koji su stajali tu jako brzo su umrli...'
FELJTON: ČERNOBIL, 2. DIO

'Ovo je most smrti, svi koji su stajali tu jako brzo su umrli...'

Hrvatski znanstvenik Zdenko Franić posjetio je Černobil i stajao na mjestu s kojeg su stanovnici Pripjata promatrali plamen nakon eksplozije u nuklearnoj elektrani. Svi ti ljudi s mosta završili su u agoniji...

Heroji: Znali da im prijeti bolna smrt, ušli su ispod reaktora...
FELJTON: ČERNOBIL, 3. DIO

Heroji: Znali da im prijeti bolna smrt, ušli su ispod reaktora...

Hrabro su ušli ispod reaktora i ispustili vodu, ali i tamo su prošli pravu dramu jer su ostali bez svjetla. Iako su znali da riskiraju bolnu smrt od radijacije, otišli su i spasili svijet od još veće katastrofe...
Bivši policajac pljačkao banke pa bježao na romobilu: Prijeteći pištoljem uzeo je 80.000 eura
DOBIO 13 GODINA ZATVORA

Bivši policajac pljačkao banke pa bježao na romobilu: Prijeteći pištoljem uzeo je 80.000 eura

Bivši policajac Denis Lingart nepravomoćno je osuđen zbog 18 razbojništava i jednog u pokušaju. Mete su mu bile banke, Fina...