Radioaktivni oblak od NE Krško do Zagreba stiže za četiri i pol sata. Ipak, u hrvatskom planu piše tek nekoliko uputa. Potrebno je zatvoriti se u podrum
U slučaju katastrofe NE Krško, Zagreb nema plan spašavanja
Razvijenije zemlje u blizini kojih ili u kojima se nalazi nuklearna elektrana točno znaju što činiti u nepredviđenim situacijama.
Imaju detaljno razrađen plan spašavanja u slučaju nuklearne katastrofe poznatiji kao “contingency plan”. Hrvatska takav plan još nema.
Kod nas postoji tek državni plan zaštite i spašavanja u kojem su strategije obrane od poplava, potresa, epidemija...sve na jednom mjestu. Sadrži i plan zaštite od eventualne katastrofe u nuklearnoj elektrani Krško, ali stručnjaci upozoravaju da nije dovoljno detaljan.
Primjerice, u njemu piše da se mogu evakuirati “samo neki stanovnici” u krugu od 25 kilometara od elektrane.
- Država mora imati plan u kojem jasno piše kako će se odvijati evakuacija stanovništva, iz kojih gradova i kamo - kažu nam sugovornici.
Radioaktivni oblak od NE Krško do Zagreba stiže za četiri i pol sata. Ipak, u hrvatskom planu piše tek nekoliko uputa. Potrebno je zatvoriti se u podrum, a postoji i plan za one koji nemaju podzemne prostorije bez prozora.
- Zatvoriti prozore i oblijepiti ih ljepljivom trakom. Izolirati se nekoliko dana, pratiti vijesti te na radiju i televiziji slušati naše upute - kaže Petar Vitas iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS).
Prošlog tjedna u sklopu redovitog pregleda sustava nuklearne elektrane Krško radnici su primijetili oštećenje radioaktivne gorive šipke. Dio šipke se odlomio i pao na dno reaktorskog bazena s vodom za hlađenje. Radi se na otkrivanju uzroka oštećenja šipki, a opasnosti od curenja radioaktivnih tvari zasad nema.