Obavijesti

News

Komentari 2

Usvojit će nove mjere: BiH pod sve većim pritiskom migranata

Usvojit će nove mjere: BiH  pod sve većim pritiskom migranata
1

Vlasti BiH očekuju i kako će EU i druge međunarodne organizacije pomoći BiH na isti način na koji su to 2014. i  2015. kada je buknula migrantska kriza učinile u slučaju Makedonije i Srbije

VIDEO

Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić u ponedjeljak je najavio kako će vlasti poduzeti sve što  mogu da bi kontrolirale migrantsku krizu upozorivši kako se priliv migranata u BiH od početka godine drastično povećao a u ovom trenutku svakog dana u BiH stiže više od stotinu migranata.

Zvizdić je ovo kazao novinarima nakon sastanka koordinacijskog tijela za migracije koje okuplja predstavnike različitih tijela vlasti u BiH a u njegovu radu u ponedjeljak je sudjelovala i veleposlanica SAD u BiH Maureen Cormack, diplomati nekih država Europske unije te zemalja koje su na migrantskoj ruti od Turske te predstavnici Visokog povjereništva UN-a za izbjeglice (UNHCR) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

Sastanak je sazvan nakon što je postalo jasno da se BiH suočava s najvećim prilivom migranata do sada te da postojeći kapaciteti za njihovo zbrinjavanje i planovi izrađeni još 2015. nisu adekvatni za suočavanje sa sadašnjim razmjerima migrantske krize.

Zvizdić je pojasnio kako je održan radno-konzultativni sastanak predstavnika vlasti BiH i međunarodnih partnera koji se bave pitanjem migracija s ciljem pripreme mjera koje bi Vijeće ministara BiH trebalo usvojiti u utorak.

Najavio je kako će se uspostaviti operativni stožer koji će koordinirati sve aktivnosti vezane za migrantsku krizu

"Broj migranata koji sada dolaze dnevno je već veći od stotinu", rekao je Zvizdić.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako je jasno da je riječ o krizi koja je možda i kompliciranija nego ona iz 2014. jer je sada riječ o skupinama koje uspijevaju proći  kroz zatvorene granice sve od Turske.

Procijenio je kako je pokrenuto blizu deset tisuća migranata koji su protekle dvije-tri godine "zaglavljeni" uglavnom u Srbiji a BiH ima posebnu odgovornost jer štiti vanjsku granicu EU i još uvijek se pridržava svih obveza koje iz toga proistječu no pri tom ne smije dopustititi anarhiju i migracijama mora upravljati.

Najavio je kako se stoga neće dopustiti uspostava "divljih" šatorskih naselja upozorivši kako ona služe za pritisak na državu i njenu vlast.

"Stvorit ćemo potrebne kapacitete (za smještaj migranata) a imamo ih još u prihvatnim centrima no problem je što migranti ne žele skrenuti sa svoje rute ni pedeset metara", kazao je Mektić.

Bude li EU čvrsto zatvorila svoje granice za ulazak tih migranata, upozorio je Mektić, to će morati učiniti i BiH jer ne može dopustiti ulazak u zemlju ogromnog broja migranata koji onda ne bi imali kamo.

Mnistrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac najavila je kako će kao hitna mjera za smještaj migranata biti otvoren prihvatni centar u Salakovcu kod Mostara koji može primiti oko 300 osoba.

Od početka godine u Bosnu i Hercegovinu je iz Srbije i Crne Gore ušlo više od tri pol tisuće migranata a to je četiri puta više nego za cijelu 2017. 

Istodobno je njih oko 400 u BiH zatražilo azil, točno koliko ih je to učinilo tijekom cijele protekle godine, dok svi ostali samo pokušavaju što prije prijeći granicu s Hrvatskom i to uglavnom pravcem koji ih vodi preko Bihaća i Velike Kladuše.

Dok to pokušavaju najveći broj njih boravi pod vedrim nebom i u improviziranim šatorskim naseljima, uključujući jedno koje je prije dva tjedna postavljeno u parku u središtu Sarajeva.

Zvizdić je potvrdio kako vlasti BiH žele zadržazi humani odnos prema migrantima ali i jamčiti sigurnost u zemlji.

Najavio je kako će se sa državama okruženja nastaviti surađivati a i pojačat će se nadzor nad granicama.

Vlasti BiH očekuju i kako će EU i druge međunarodne organizacije pomoći BiH na isti način na koji su to 2014. i  2015. kada je buknula migrantska kriza učinile u slučaju Makedonije i Srbije.

Čovic i Dodik kažu da je BiH nespremna dočekala novi val migranata

Hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenili su u ponedjeljak kako je BiH nespremno dočekala migrantski val, a Dodik je istaknuo kako migrantima treba zatvoriti granice.

"BiH je očigledno nepripremljena za problem povećanog broja migranata u BiH", rekao je Čović. Dodao je kako se, kao i oko drugih tema, javnost u BiH obmanjivalo te uvjeravalo kako migranti neće izazvati probleme zadnjih mjeseci.
Dodik je rekao kako BiH ne može izdržati priljev migranata.

"Ekonomije u Bosni i Hercegovini ne mogu izdržati toliki priljev migranata i zato je najbolje spriječiti njihov dolazak", rekao je Dodik.

"(Turski predsjednik Tayyip) Erdogan je veliki državnik, ali se previše miješa u unutarnja pitanja u BiH", ocijenio je Dodik.
Upitan o održavanju izbora i problema zbog toga što unatoč presudi ustavnog suda nije izmijenjen izborni zakon, Dodik je ocijenio kako treba spriječiti mogućnost preglasavanja, ponajprije najmalobrojnijih Hrvata.

"U BiH je i dalje na sceni ignoriranje realnosti. Ja želim podržati načelo da svaki narod treba birati svoje predstavnike, jer samo tako BiH može da bude stabilna", izjavio je Dodik.

Čović je novinarima odgovorio što je mislio pod planom B, kada je u ponedjeljak na konferenciji za novinare rekao da će zbog neizmjene izbornog zakona stranke Hrvatskog narodnog sabora imati drukčiji pristup.

"Da smo promijenili Izborni zakon, odnosno da smo osigurali legitimno predstavljanje svih naroda, onda bi mnogo ležernije bilo ući u kampanju i koalicije bi izgledale drukčije. Pošto se to nije dogodilo mi moramo kroz plan B drukčije sagledati naša koaliranja, kako bi osigurali pobjedu", rekao je Čović.

Čović i Dodik najavili su da će nakon slijedećih izbora koji će se održati 7. listopada biti zajedno u vlasti. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 2
VIDEO

Grlić Radman neće biti ministar vanjskih poslova?! Doznajemo tko bi ga trebao naslijediti
IZBORI 2024.

Grlić Radman neće biti ministar vanjskih poslova?! Doznajemo tko bi ga trebao naslijediti

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović primio je predsjednika Vlade Republike Hrvatske i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića u okviru Ustavom predviđenog postupka za davanje mandata za sastavljanje Vlade Republike Hrvatske

Glavne sestre KBC-ova o situaciji u bolnicama i plaćama: 'Ima nas premalo, ali odlučile smo ostati'
INTERVJU ZA 24SATA

Glavne sestre KBC-ova o situaciji u bolnicama i plaćama: 'Ima nas premalo, ali odlučile smo ostati'

Plus+ Ne znam jesu li ljudi svjesni u kakvoj smo situaciji sad, a u kakvoj ćemo tek biti za 10 godina. U medicinske škole se upisuje premali broj učenika - otkriva nam glavna sestra KBC-a Split.
Plenković došao sa 78 potpisa! Milić na pitanje jesu li dobili mandat kratko rekao: 'Jesmo'
POGLEDAJTE VIDEO

Plenković došao sa 78 potpisa! Milić na pitanje jesu li dobili mandat kratko rekao: 'Jesmo'

Nakon što se sastao s Milanovićem, predsjednik mu je kratko rekao: 'Evo, radi klima'. Predaja potpisa trajala je svega 15-ak minuta, a glasnogovornik Milić je na pitanje 'Jeste li dobili mandate' kratko odgovorio 'Jesmo'.