Svjetski dan glazbe odličan je povod da se prisjetimo svega što od glazbe dobivamo i osvijestimo koliko je važna u dječjem, ali i odraslom svijetu, rekao je Krešimir Dolenčić, redatelj ovog 'flash moba'
Video: Zasvirali na Tuđmanu i oduševili putnike na terminalu
Zračna luka Franjo Tuđman u Zagrebu, putnici čekaju na ukrcaj, a odjedanput stiže više od 80-ero djece, koja postavljaju instrumente i počinju svirati završno kolo iz opere 'Ero s onoga svijeta'.
Oduševili su putnike, a sve je bilo dio obilježavanja Svjetskog dana glazbe koji 21. lipnja obilježava više od 100 zemalja. Cilj je popularizirati glazbenu kulturu pa gradovi na taj dan postaju pozornice za glazbenike amatere i profesionalce koji podsjećaju na važnost glazbe u svakodnevnom životu. U zračnoj luci nastupala su djeca i mladi iz udruge 'SO DO - EL Sistema Hrvatska, a orkestar je pratio dječji zbor Centra za kulturu i informacije Maksimir, sve pod redateljskom palicom Krešimira Dolenčića, Hrvoja Korbara i Marte Tutiš te dirigentskom palicom maestra Ante Sladoljeva.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Udruga 'SO DO – El Sistema Hrvatska' osnovana je 2011. godine s ciljem provođenja društveno razvojnog glazbenog programa educiranja djece i mladih putem orkestralnog muziciranja prema filozofiji, metodologiji, načelima i modelu El Sistema. Model je 1975. godine u Venezueli pokrenuo dr. José Antonio Abreu, ekonomist, političar, glazbenik i vizionar, u želji da njime riješi brojne socijalne probleme, odnosno podari djeci smisao i radost življenja uz glazbu.
Danas u Venezueli gotovo svako naselje ima svoj orkestar, a kroz program je prošlo više od 900.000 djece i mladih. Izuzetan uspjeh metode El Sistema u promjenama čitavih zajednica kroz rad s djecom s poremećajima u ponašanju, poteškoćama u razvoju, mladim ovisnicima, djecom i mladima u socijalnom riziku i riziku od siromaštva potaknuo je njezino usvajanje u mnogim zemljama svijeta.
- Promjene koje je El Sistema potaknula u svijetu želio sam osjetiti i u Hrvatskoj – pomoći djeci i mladima da izraze svoje osjećaje, snagu i kreativnost kroz glazbu. Glazbom se razvija inteligencija, kognitivna osjetljivost, emotivna svjesnost i estetski potencijal, otvara nam nove vidike i pomaže odvratiti pozornost od izazova kojima su izložena djeca i mladi suvremenog društva. Formiranje orkestra poseban je način pokazivanja djeci kako zajednički stvarati, međusobno se poticati, uzajamno pomagati i poštivati druge. Nemjerljivo sam ponosan na sve dosadašnje rezultate koje smo ostvarili u Hrvatskoj u radu s djecom i mladima, a ovaj flash mob jedan je od načina da se predstavimo publici i podsjetimo na važnost glazbe u našoj, a i njihovoj svakodnevici. Zahvaljujem Zračnoj luci Franjo Tuđman što nam je ustupila prostor putničkog terminala i na trenutak postala pozornica za naše slavljenje glazbe - izjavio je Jorge Ricardo Luque Perdomo, jedan od osnivača udruge SO DO. Hrvatskoj javnosti poznat je kao promotor latino-američke glazbe, a svoju je glazbenu naobrazbu i sam počeo u jednoj od prvih generacija El Sisteme u rodnoj Venezueli.
Termin Flash mob odnosi se na skupinu ljudi koja se iznenada sastaje na dogovorenom mjestu s ciljem izvedbe zabavnog, satiričnog ili umjetničkog performansa. U ovom je flash mobu sudjelovalo čak 85 članova orkestra udruge iz dvaju SO DO centara u Zagrebu i Istri, 20 članova dječjeg zbora Centra za kulturu i informacije Maksimir te oko 150 roditelja i članova obitelji djece, a pridružile su im se i Zagrebačke mažoretkinje. Da bi sve bilo izvedeno prema planu pobrinuo se redatelj Krešimir Dolenčić sa svojim suradnicima Hrvojem Korbarom i Martom Tutiš koji su se u projekt organizacije flash moba uključio volonterski.
- Poziv udruge 'SO DO' prihvatio sam s velikim zadovoljstvom jer izuzetno cijenim to što rade i način na koji odgajaju našu djecu i mlade. Ljubav prema glazbi nalazi se u svakom od nas, a na nama odraslima je da djeci od malih nogu pokažemo kako da tu ljubav iskoriste na najbolji mogući način za osobni razvoj te lakše savladavanje izazova tijekom odrastanja. Svjetski dan glazbe odličan je povod da se prisjetimo svega što od glazbe dobivamo i osvijestimo koliko je važna u dječjem, ali i odraslom svijetu - izjavio je Krešimir Dolenčić, redatelj ovog flash moba te izvanredni profesor na odsjeku glume Akademije dramske umjetnosti i ovogodišnji dobitnik godišnje nagrade Vladimir Nazor za kazališnu umjetnost.
- Zračna luka Franjo Tuđman uvijek se rado uključuje u ovakve društveno odgovorne projekte usmjerene na razvoj djece i mladih te stvaranje boljeg i kvalitetnijeg društva pa smo se rado odmah odazvali pozivu Udruge SO DO da flash mob organiziraju u našem prostoru. Propisi i procedure u zračnim lukama vrlo su strogo određene, no uz pomoć cijelog našeg tima manifestacija je protekla besprijekorno. Vjerujem da će brojni putnici koji su svjedočili performansu mladih glazbenika prenijeti glas o njihovom entuzijazmu i ljubavi prema glazbi u sve dijelove svijeta - izjavila je Lidia Capković Martinek, glasnogovornica zračne luke Zagreb.
Flash mob održan je na prvom katu novog putničkog terminala Zračne luke Franjo Tuđman u prostoru check-ina. Nakon izvedbe Završnog kola iz opere 'Ero s onoga svijeta', mladi glazbenici počastili su putnike i posebnim polusatnim koncertom tijekom kojeg su izveli nekoliko skladbi klasične, popularne i filmske glazbe.