Na području Virovitičko podravske županije detektirana je jedna zaražena osoba koja je imala 'britanski soj virusa'. Podaci su stigli ih Klinike za infektivne bolesti, gdje je sekvenciran uzorak od 19. siječnja
Restrikcije u Britaniji moguće dok se svi odrasli ne cijepe
Restrikcije u Britaniji moguće dok se svi odrasli ne cijepe
Kako bi ograničila širenje covid-19 Britanija će možda morati zadržati "neke mjere" dok ne bude cijepljena sva odrasla populacija, rekla je u četvrtak direktorica engleske državne agencije za javno zdravstvo (Public Health England) Susan Hopkins.
Dodala je da će se neke od mjera možda morati i dalje zadržati.
"Mislim da ćemo morati poduzeti neke mjere dok cijela populacija ne bude cijepljena, barem sva odrasla populacija", rekla je za Sky News.
A čak i tada mislim da ćemo morati znati više o prijenosu prije nego što se popuste mjere i vrati život kakav je bio, dodala je.
Do sada je u Britaniji prvu dozu cjepiva primilo oko 13,5 milijuna ljudi, a uvedene su nove stroge granične kontrole kako bi se spriječio ulazak novih sojeva virusa u zemlju.
Zbog davanja nejasnih poruka o ublažavanju ograničenja ministri su suočeni s kritikama, čak i članova Konzervativne stranke premijera Borisa Johnsona.
EU odobrila sve zahtjeve za izvoz cjepiva, iako sama ne dobiva naručene doze
Europska komisija je do sada odobrila sve zahtjeve za izvoz cjepiva protiv covida-19, uključujući izvoz u Veliku Britaniju, SAD, Kinu i Japan, nakon što je uspostavila mehanizam za kontrolu izvoza cjepiva, izjavila je u četvrtak glasnogovornica Komisije.
To bi trebalo ublažiti bojazan globalnih partnera vezano uz spremnost EU-a da dopusti "odljev" cjepiva, iako se europski blok suočio s poremećajem u dostavnom lancu i slabom isporukom naručenih doza.
Bruxelles je između 30. siječnja i 10. veljače odobrio 37 zahtjeva za izvoz cjepiva u 21 zemlju, rekla je glasnogovornica ne navodeći pojedinosti o količinama izvezenima iz tvornica u EU, pozivajući se na povjerljivost podataka.
Unija je prije uspostave izvoznog monitoringa izvezla milijune doze cjepiva u Britaniju, Izrael, Kinu i Kanadu.
Prema dužnosniku EU-a, izvoz cjepiva se od kraja siječnja odnosio samo na Pfizer/BioNTechovo i cjepivo Moderne.
Zemlje koje su nakon 30. siječnja primile cjepiva proizvedena u EU su Australija, Bahrein, Kanada, Čile, Kina, Kolumbija, Costa Rica, Ekvador, Japan, Kuvajt, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Oman, Panama, Katar, Saudijska Arabija, Singapur, UAE, Ujedinjena Kraljevina i SAD.
S obzirom na važnu ulogu EU-a u međunarodnom lancu opskrbe cjepivom, odluka Unije da uspostavi izvozni mehanizam izazvala je globalno nezadovoljstvo.
Ta je odluka uslijedila nakon što je britanska AstraZeneca značajno smanjila isporuku svoga cjepiva EU-u i izvijestila europske dužnosnike da ne može dostaviti cjepivo iz tvornica u Britaniji zbog obveza koje ima prema ugovoru s britanskom vladom, rekao je Reutersu europski dužnosnik u siječnju.
'Proizvodnja ruskog cjepiva u Srbiji može početi za 10 mjeseci'
Proizvodnja ruskog cjepiva Sputnjik V u Srbiji mogla bi početi za najviše deset mjeseci, izjavio je u četvrtak ministar u vladi Srbije, predvodnice u Europi po broju cijepljenih protiv covida-19.
Prva faza, koja bi uključivala transport supstance, punjenje, pakiranje i distriburanje može početi za dva do tri mjeseca, a proizvodnja za devet do deset mjeseci, rekao je ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović nakon sastanka izaslanstava dviju država u Beogradu.
Dodao je da je za Soutnjik V koji bi se proizveo u Srbiji zasad zainteresirano sedam europskih zemalja, a moglo bi se izvoziti u regiju, Europu i na druge kontinente.
Srbija raspolaže određenim tehnološkim i kadrovskim kapacitetima u Institutu za virusologiju i imunologiju Torlak i spremna je izgraditi nove kapacitete i kupiti svu nužnu opremu koja će udovoljiti najvišim tehničkim i tehnološkim standardima, istaknuo je Popović.
U ruskom izaslanstvu bili su predstavnici ministarstva za industriju, nacionalne agencije za lijekove te Fonda izravnih investicija (RDIF), zaduženog za organiziranje proizvodnje i distribuciju cjepiva u Rusiji i svijetu.
Ruski veleposlanik u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko rekao je da će proizvodnja Sputnjika V omogućiti da Srbija opskrbljuje cjepivom regiju i šire tržište i da je Moskva spremna osigurati tehnologiju i pomoć.
Rusija u proizvodnji cjepiva protiv koronavirusa ne razmišlja o globalnom nadmetanju, jer je borba protiv pandemije zajednički cilj koji u toj borbi sve treba ujedinjiti, istaknuo je.
Prema dogovoru RDIF-a i srbijanske početkom siječnja, Srbiji će biti isporučeno dva milijuna doza cjepiva Sputnjik V.
Srbija svoje građane cijepi kineskim i ruskim cjepivom te američkim Pfizerom, a do kraja veljače bi trebala dobiti i cjepivo AstraZenece.
Ta je zemlja predvodnica u Europi po broju cijepljenih, iako nije članica EU-a i dosad nije dobila puno pomoći iz Bruxellesa u nastojanju da procijepi stanovništvo.
Srbija je do srijede cijepila 550 tisuća ljudi, od kojih 50 tisuća s dvije doze, a predsjednik Aleksandar Vučić je istaknuo da se do kraja veljače planira docijepiti više od milijun ljudi, što je 15 posto stanovništva. Za usporedbu, EU je dosad procijepila samo tri posto svog.
Najstarija osoba u Europi preboljela covid i proslavila 117. rođendan
Najstarija osoba u Europi, francuska časna sestra Andre, u četvrtak je proslavila 117. rođendan, uz tortu i molitvu nakon što je prije samo nekoliko tjedana dobila bitku protiv koronavirusa.
Sestra Andre, koja je preživjela španjolsku gripe prije više od stoljeća, rekla je da joj je ovaj dan donio neizmjernu radost.
"Susrela sam se sa svima koje volim i zahvalila Bogu što mi ih je dao", rekla je Lucile Randon, koja je uzela ime Andre kada se pridružila katoličkom redu sestara milosrdnica 1944.
Nakon mise u privatnoj kapelici njezina staračkog doma, sestra Andre spokojno je sjedila u svojim kolicima, snažno stisnutih ruku, dok je primala blagoslov tulonskog biskupa.
Zbog mjera protiv širenja koronavirusa, obitelj nije mogla doći u posjet slijepoj, ali veseloj časnoj sestri. Ured predsjednika Emmanuela Macrona bio je među onima koji su je nazvali i poželjeli slavljenici sve najbolje.
Rođena 11. veljače 1904., sestra je svjedočila dvjema globalnim pandemijama. Bila je mlada djevojka kad je izbila španjolska gripa, kojom se zarazila trećina svjetskog stanovništva između 1918. i 1920. Njezin brat je umro kao jedan od 50 milijuna žrtava te pandemije, no ona je uspjela izbjeći zarazu.
16. siječnja sestri Andre je dijagnosticiran koronavirus, no nije imala simptome.
"Ne, nisam se bojala jer se ne bojim umrijeti. Sretna sam što sam među vama, no željela bih biti negdje drugdje - pridružiti se svome bratu, svome djedu i baki", rekla je televiziji BFM ranije ovaj tjedan.
Sestra Andre druga je najstarija osoba na svijetu, prema Gerontološkoj istraživačkoj grupi. Najstarija je Japanka Kane Tanaka, koja ima 118 godina.
U Hrvatsku stigle dodatne količine zaštitne opreme iz Kine
U Luku Rijeka dopremljena je dodatna količina zaštitne opreme i opreme za testiranje na korona virus, priopćili su iz Vlade.
Dostavljeno je 910.000 kirurških kapa, 6.000 uređaja za mjerenje temperature, 248.800 setova za uzimanje briseva nazofarinksa i 150.000 štapića za uzimanje briseva, ukupne vrijednosti 532.540,00 USD i mase 13 tona.
Priopćenje vam prenosimo u cijelosti:
Brodom MSC Genoa u Luku Rijeka dopremljena je dodatna količina zaštitne opreme i opreme za testiranje na koronavirus koju je Vlada, putem Ravnateljstva za robne zalihe i u suradnji s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Pekingu, nabavila od kompanije MEHECO.
Ovom prilikom dostavljeno je 910.000 kirurških kapa, 6.000 uređaja za mjerenje temperature, 248.800 setova za uzimanje briseva nazofarinksa i 150.000 štapića za uzimanje briseva, ukupne vrijednosti 532.540,00 USD i mase 13 tona.
Opremu će preuzeti Ravnateljstvo civilne zaštite i dostaviti u logistički centar u Jastrebarskom, otkud će biti dalje distribuirana tijelima koja su uključena u napore na suzbijanju širenja korona virusa.