
Najbolje je lupati po metalu, radijatorskim cijevima, spasioci će to čuti. A kad spasioci dozivaju, tu treba upotrijebiti glas, savjetovao je Marević
Bilo je nevjerojatno. Kad smo došli bili smo u nevjerici da se stvarno takvo što dogodilo. Potres je pokazao svu moć, to su bile zgrade od sedam ili deset katova. Tamo su živjele obitelji, lijepi je to povijesni grad. Vidite kolika je snaga potresa ako se zgrada nije napravila kako treba. Ne ubija potres, nego zgrade koje nisu napravljene po propisima, ispričao je nakon povratka u Hrvatsku iz Turske, voditelj spasilačkog tima, Tomislav Marević za RTL.
Hrvatski tim dao je ogroman obol u spašavanju unesrećenih ispod ruševina u Turskoj, a objasnio je kakav je postupak kad se nađe živa osoba.
- Kad se osoba locira sati su još čekanja da se otklone materijali. Tek kad se materijal otkloni, može se čovjek izvući van. Ali mora biti sigurno i zbog spasioca i zbog osobe kako se ne bi ozlijedila tijekom izmicanja materijala, a možda i kako ne bi podlegla ozljedama - kaže Marević.
Otkrio je i kako dozvati pomoć pod ruševinama.
- Ljudi izgube zbog vikanja, naročito ako se udiše i puno prašine. Vrlo brzo to više nećete moći raditi i iznemogli ste. Najbolje je lupati po metalu, radijatorskim cijevima, spasioci će to čuti. A kad spasioci dozivaju, tu treba upotrijebiti glas - savjetovao je.
Objašnjava da potražni pas lavežom pokazuje na mjesto koje je izvor mirisa. Tada spasioci nastoje uspostaviti kontakt s osobom i tad je bitno nešto reći.
- Bitno je dobiti barem slovo A, da se pusti glas da spasioci dobije potvrdu. Onda kreće borba i taktika kako izvući osobu van - istaknuo je Marević.