KRV U VIRGINIJI Iz parka u Charlottesvilleu vlast želi ukloniti kip generala Leeja što je izazvalo prosvjede ekstremnih desničara. S njima su se sukobili protuprosvjednici. Stvari su izmakle kontroli
Dan užasa: Zabio se autom u prosvjednike, pao helikopter...
Najmanje jedna je osoba poginula a 19 je ozlijeđeno u subotu u američkoj saveznoj državi Virginiji tijekom nasilnih sukoba između bijelih nacionalista i protuprosvjednika, prenosi Fox News.
POGLEDAJTE VIDEO:
Drama u Virginiji u SAD-u: Zabio se autom u prosvjednike, ima ranjenih! Više na http://bit.ly/2uQQUsL
Posted by 24sata on 12. kolovoza 2017
Usred sukoba automobil se zaletio u skupinu protuprosvjednika tijekom skupa "Ujedinimo desnicu" u Charlottesvilleu.
Sudionici sukoba naoružani su improviziranim štitovima i palicama.
Proglašeno je izvanredno stanje kako bi se policiji omogućilo da mobilizira svoje snage. Međutim, jedan policijski helikopter koji je nadgledao prosvjed se iznenada počeo nekontrolirano rotirati u zraku i srušio se u blizini Charlottesvillea. Prema prvim informacijama, poginula su dvojica policajaca koja su bila u njemu.
Američki predsjednik Donald Trump pozvao je Amerikance da nadiđu mržnju i netrpeljivost kako bi spriječili takve nasilne prosvjede.
"Najstrože osuđujemo ovaj nečuveni izljev mržnje, netrpeljivosti i nasilja s mnogo strana", poručio je novinarima na svom golf terenu u New Jerseyu, prenosi Reuters.
"SVI se moramo ujediniti i osuditi sve što mržnja predstavlja. U Americi nema mjesta za ovakvo nasilje. Budimo svi kao jedno", napisao je američki predsjednik na svom Twitter profilu.
Skup ekstremne desnice održao se zbog planova o uklanjanju kipa južnjačkog generala Roberta E. Leeja, piše BBC.
Spomenici u čast Leeju i drugim čelnicima Konfederacije, gubitničke strane u krvavom Američkom građanskom ratu koji je trajao od 1861. do 1865., postali su točka prijepora u Sjedinjenim Državama. Mnogi od njih već su uklonjeni ili preseljeni, dok ostalima, poput Leeju u Charlottesvilleu, gradu u središtu Virginije, prijeti slična sudbina, piše dpa.
Protivnici tih spomenika tvrde da oni predstavljaju mračna poglavlja američke povijesti u kojima je ropstvo bilo legalno, a rasizam norma. Drugi smatraju kako je micanje spomenika poput uklanjanja dijela povijesti, te ističu da oni odaju počast samo pojedincima.
Leejev spomenik u Virginiji izgrađen je 1924. i jedan je od mnogih simbola Konfederacije postavljenih godinama nakon Američkog građanskog rata, prenosi dpa.