Mimo dnevnog reda u Saboru je započela rasprava o Vojislavu Šešelju. Stazić je odredio stanku kako bi se sastavio zajednički prijedlog deklaracije za raspravu
Branko Vukšić: Hrvatska nema vanjsku politiku, već je pudlica
Na početku današnje sjednice Sabora Jadranka Kosor i još nekolicina klubova zatražili su stanku kako bi se osvrnuli na slučaj ratnog zločinca Vojislava Šešelja i prijedlog Kluba Europske pučke stranke o uvrštavanju na dnevni red Europskog parlamenta hitne rezolucije "Srbija: slučaj optuženog ratnog zločinca Šešelja".
- Smatram da smo kao članica EU trebali reagirati u najmanju ruku prema glavnom tužitelju, gospodinu Brammertzu, koji se nije žalio na odluku suda o puštanju ratnog zločinca Vojislava Šešelja - rekla je Kosor te ukazala na to da je izostala reakcija srbijanskih vlasti.
- Šešelj i dalje talambasa, a što radi srbijanska vlada? Šuti i nemoćno se smješka. Zašto šute? Pa vjerojatno je jedan od razloga strah, ali sasvim sigurno ne treba smetnuti s uma i činjenicu da su oni njegova politička djeca - rekla je Kosor.
Nezavisni Branko Vukšić problem vidi u domaćoj diplomaciji.
- Ova tema je priča o vanjskoj politici Hrvatske, koje nema. Hrvatska je američko-berlinsko-briselska pudlica u vanjskoj politici - poručio je Vukšić te kaže kako je državni vrh reagirao tek nakon javnosti.
- Javili su se na Facebooku, u pismima, u uzgrednim izjavama. Ali moramo raspravljati u Hrvatskom saboru - kaže Vukšić.
Boro Grubišić (HDSSB) bio je oštar.
- Imamo nakaradnu pojavu jednog ratnog zločinca kojemu se, prema navodima Haškog suda, bliži smrt s obzirom na metastaze. Najvjerojatnije ima i metastaze u mozgu. Ne bih u to ulazio, jer nisam vidio liječničku dokumentaciju. Možda je i ona tajna, ali retorika je potpuno ista, s metastazama ili bez metastaza - rekao je Grubišić.
Gordan Jandroković (HDZ) podsjetio je kako je Klub HDZ-a još prije osam dana na konferenciji za novinare ukazao na mlaku reakciju hrvatske strane.
- Dužni smo ukazivati što današnja politika u Beogradu čini, poput izjava Ivice Dačića o tome da Srbija sanja izlaz na more. To su teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj. Istodobno, održavaju se vojne vježbe s Rusijom, Srbija se ne odriče bliskih veza s Moskvom. Mi moramo reagirati. HDZ traži raspravu o hrvatskoj vanjskoj politici, prešućeno je i da smo bili za odmrzavanje imovine obitelji Slobodana Miloševića. To je čitav niz gafova - rekao je.
Vesna Škare Ožbolt (DC) kaže da je Haški sud kapitulirao puštanjem Šešelja na slobodu.
- Raspravno vijeće nije obvezalo Šešelja ni na što na što se obvezivalo druge optuženike koji su bili puštani na slobodu. To je potpuni presedan! Podržavamo konkretnu deklaraciju s konkretnim osudama - kaže Škare Ožbolt.
Javili su se i SDP-ovci. Podržali su i pridružili se, kako je rekla Ingrid Antičević Marinović, oštrom pismu predsjednika Josipovića.
- Ovakvo postupanje Haškog suda dovodi u pitanje sve što je postignuto, šteti žrtvama, šteti zdravo mislećim ljudima u Srbiji, šteti Europi. Tom čovjeku mjesto je u haškom pritvoru. U klubu SDP-a pridružujemo se predsjedniku Josipoviću koji je napisao oštro pismo sudu, kao i europarlamentarcima koji su pokrenuli donošenje rezolucije. Podržavamo i deklaraciju u kojoj ćemo govoriti o ovakvom sramotnom činu Haškog suda.
Inicijativi Jadranke Kosor pridružio se i Klub zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke - reformista.
Predsjedavajući Nenad Stazić predložio je klubovima da sjednu i sastave nekakav zajednički prijedlog deklaracije o kojem bi se moglo raspravljati. Zastupnici bi se mogli sastati već u ponedjeljak, a u srijedu bi se o ovome moglo raspravljati i u sabornici.
Saborski zastupnici u petak su se prije 13 sati raštrkali kao rakova djeca. Nakon što su raspravili zakone o investicijskim fondovima te Zakon o poreznoj upravi, dobili su raspust.
- Odmorite se. Bit će naporno - poručila im je potpredsjednica Sabora Dragica Zgrebec.
Naime, u utorak u 9.30 sati je glasovanje, između ostalog o rebalansu proračuna. Tada će dnevni red dopuniti proračunom za 2015. godinu, a potom slijedi rasprava o područjima posebne državne skrbi i financiranju jedinica lokalne i područne samouprave.