U prvih sedam mjeseci ove godine, u Srbiju je ušlo 66.000 migranata, većinom iz Sirije. Naš reporter Robert Valdec bio je u Beogradu. Pročitajte njegovu reportažu
Žele u Mađarsku: Imigrantski val je preplavio cijeli Beograd
Park kod centralnog autobusnog kolodvora u Beogradu, prepun je ljudi . Stotine njih, u manjim su grupama zaposjeli svaki kutak, svaku klupu, svako mjesto na travi zaštićeno od kolovoškog sunca.
Došli su s Bliskog istoka, Sjeverne Afrike, Somalije, Eritreje, Afganistana, Bangladeša… Svi imaju jedan cilj - domoći se Njemačke ili neke skandinavske zemlje.
- Želimo samo prijeći iz Srbije u Mađarsku, pa dalje do Njemačke. Tamo imam rođaka, želim nastaviti svoj studij business managementa, a
u Njemačkoj će nam dati besplatni smještaj u studentskim domovima
, besplatni studij, zdravstvenu skrb... - objašnjava nam
Halid iz Damaska
.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Halidova priča, ukoliko je istinita, netipična je za većinu migranata koji su
preplavili Srbiju posljednjih mjeseci
. Prema službenim podacima, samo u prvih sedam mjeseci ove godine, u Srbiju je ušlo 66000 migranata, najvećim djelom iz Sirije, ali i iz drugih zemalja pogođenih ratovima. Jedan dio tih nesretnika, većinom iz Sjeverne Afrike -
uglavnom iz Libije
, Europe se pokušava domoći preko mora, no taj je put sve manje siguran. Stoga je i krenula navala na ‘Balkansku rutu’.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Prva postaja im je Turska odakle se, uz ‘zatvaranje očiju’ turskih vlasti, a neki kažu i uz njihovu logističku potporu, prebacuju na neki od grčkih otoka. U Grčkoj se ne zadržavaju dugo - Grci ih sprovode do granice s Makedonijom u koju prelaze u grupama, uglavnom pod okriljem noći.
Makedonci, u želji da ih se što prije riješe, puštaju ih na sjeverozapad, do granice sa Srbijom u koju također ulaze nezakonito, noću ili u ranu zoru, u grupama od po nekoliko desetaka. Tu, nakon što ‘pokažu namjeru za traženjem azila’, dobivaju potvrdu s kojom u Srbiji mogu boraviti 72 sata prije nego što se prijave u nekom od Centara za azilante. No to čini vrlo mali broj njih. Azil i život u Srbiji nije ono o čemu sanjaju.
Prema podacima srbijanskog MUP-a, ove je godine cijeli postupak do kraja, do dobivanja azila i dozvole boravka, prošlo tek četrnaestero ljudi! Ostali, u tih se 72 sata pokušavaju probiti do mađarske granice, ući u tu zemlju članicu EU, a nakon toga dalje prema zapadu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...