Na hrani koja zadovoljava ekološke propise Unije, ali je proizvedena izvan nje, mora pisati “Ne EU poljoprivreda”. I hrvatski proizvođači ekološke hrane imaju tu oznaku
EU ili ne EU: Kako Europska unija označava eko proizvode
Kupio sam heljdu proizvedenu u Kini s oznakom ‘100 posto ekoproizvod’. Pisalo je i ‘Ne EU poljoprivreda’. Je li riječ o hrani za euroskeptike? Što zapravo znači to upozorenje, pitao je čitatelj 24sata.
U Ministarstvu poljoprivrede odgovorili su kako je riječ o odredbama članka 28. Zakona o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda. - Ako se koristi ekoznak Europske unije, mora se navesti područje na kojem je uzgojena poljoprivredna sirovina od koje se sastoji proizvod. To se označava riječima ‘EU poljoprivreda’, ‘Ne EU poljoprivreda’ ili ‘EU/ne-EU poljoprivreda’ ako je dio sirovine uzgojen u EU a dio u trećoj zemlji - pojašnjava ministarstvo. Naznaka “EU” ili “Ne EU” može se zamijeniti ili dopuniti nazivom države ako su sve poljoprivredne sirovine od kojih je sastavljen proizvod uzgojene u toj državi. Ako je u proizvodu iz EU udjel sastojaka koji su uzgojeni izvan EU manji od dva posto, proizvod može nositi naznaku “EU poljoprivreda”. Ekoznak Europske unije i oznake podrijetla nisu obvezne za proizvode koji se uvoze u Europsku uniju.
- Ovaj članak Zakona o ekološkoj proizvodnji u Hrvatskoj će biti na snazi od ulaska u Europsku uniju - kažu u ministarstvu. Neke proizvode označene s “Ne EU poljoprivreda” prodaje tvrtka Biovega. To, objašnjavaju, ne znači da su ti proizvodi bolji ili lošiji od onih s oznakom “EU poljoprivreda” nego samo da su prošli isti postupak certificiranja i imaju isti status, ali različite zemlje podrijetla. Oznaka se ne odnosi na GMO, no jamči da hrana nije genetski modificirana. -
Čim je ekološki certificirano, znači da proizvod nije GMO - rekli su nam u Biovegi. Hrvatska trenutačno ima okrugli ekoznak u kojem piše “EKO”, a na obodu kruga “HRVATSKI PROIZVOD”. Pod ekološkom proizvodnjom je 32.036 hektara, što je 2,36 posto ukupnih poljoprivrednih površina.