Važnost mentalnog zdravlja sve je češća tema u današnjem svijetu užurbanog tempa, pojačanog stresa i brojnih svakodnevnih faktora koji na njega utječu
Pravilna prehrana kao temelj mentalnog zdravlja
Iako često zanemarujemo važnost mentalnog zdravlja, naša psihička dobrobit igra ključnu ulogu u svakodnevnom funkcioniranju, donošenju odluka, izgradnji odnosa s drugima te ostvarivanju ciljeva. Mentalno zdravlje obuhvaća emocionalno, psihološko i socijalno blagostanje, a često smo nesvjesni da uzrok našeg mentalnog disbalansa zapravo leži u fizičkom disbalansu. Vrlo bitnu ulogu u postizanju ravnoteže ima prehrana pa se i Croatia poliklinika svojim programima posvetila savjetovanju o važnosti nutricionizma kako bi razumijevanje veze između prehrane i mentalnog zdravlja učinila dostupnijim te osigurala bolji pristup prevenciji i terapiji mentalnih problema.
U čemu leži disbalans?
Svi znamo za izreku da ljubav ide kroz želudac, no malo tko zna da sreća dolazi od - crijeva. U crijevima se sintetizira 90 % hormona sreće, a osim serotonina, crijeva su ishodište nastanka brojnih drugih neurotransmitera kao što su dopamin i GABA, koji je prirodno sredstvo za smirenje, podizanje raspoloženja i umirujućeg je djelovanja na živčani sustav. Za pravilnu sintezu neurotransmitera najviše se ističu namirnice bogate vitaminom B6, vitaminom C te cinkom i bakrom. Adekvatan unos proteina je također iznimno bitan jer su proteini izvori aminokiselina triptofana i tirozina iz kojih se stvaraju neurotransmiteri poput serotonina, dopamina, adrenalina i noradrenalina.
Nutritivni deficiti, hormonalni disbalansi, upale, autoimune bolesti i neravnoteža crijevnog mikrobioma često se kriju u pozadini razvoja mentalnih stanja i bolesti. Od hormonalnih disbalansa, najčešće se javljaju inzulinska rezistencija ili čak dijabetes tip I i II, a od autoimunih bolesti Hashimotov tireoiditis.
„Postoji dio crijevnog mikrobioma sastavljenog od bakterija koje pomoću specifičnih signalnih puteva utječu na rad mozga. Ukratko, emocionalno stanje i misli mogu biti rezultat ovih mikroorganizama koji obitavaju u probavnom sustavu, stoga je održavanje ravnoteže u crijevnom mikrobiomu ključno je za prevenciju različitih bolesti, uključujući i mentalne poremećaje. Jedan od uzročnika brojnih metaboličkih stanja, uključujući i mentalne bolesti, su i visoke razine homocisteina, na što možemo utjecati adekvatnim unosom vitamina B2, B6, B12, folata, magnezija, kolina, betaina i kompletnih proteina“, naglašava mr. sc. Petra Sliško.
Pravilna prehrana pruža osnovne resurse potrebne za održavanje ravnoteže cijelog organizma, od neurotransmitera i hormona do antioksidansa u tijelu, čime se podržava zdravlje živčanog sustava i smanjuje rizik od upala. Unos određenih nutrijenata, kao što su probiotici, vitamini B, omega-3 masne kiseline, antioksidansi te proteini, igra ključnu ulogu u pravilnoj funkciji mozga i ravnoteži cjelokupnog organizma.
Važnost stručnog savjetovanja
Iako je svakom organizmu za pravilno funkcioniranje neophodan unos zdravih namirnica i nutrijenata, nisu svačije potrebe iste. Stručno savjetovanje o prehrani igra ključnu ulogu u otkrivanju problema te povezivanju prehrane i mentalnog zdravlja. Kvalificirani nutricionisti mogu pružiti personalizirane smjernice o tome kako pravilno hraniti tijelo kako bi se potaknulo mentalno blagostanje, a kliničko-nutricionistička ambulanta Croatia poliklinike namijenjena je svima koji žele unaprijediti svoje zdravlje pravilnom prehranom. Stručni tim nudi širok raspon nutricionističkih usluga, uključujući nutricionističko savjetovanje, plan prehrane i smjernice te kontrolne konzultacije i mjesečnu podršku, kao i brojne pakete za dobivanje i održavanje najboljih rezultata.
„Jedan od ključnih uzroka bolesti u živčanom sustavu je oksidativni stres koji nastaje djelovanjem štetnih radikala, a antioksidansi su prva linija obrane protiv tog uzročnika. Jedan od trikova za prepoznavanje namirnica bogatih antioksidansima je njihova boja - bijelo, crveno, ljubičasto, zeleno, narančasto i žuto voće i povrće su puni antioksidansima i pa bi se svakodnevno trebali naći na vašem tanjuru. Omega-3 masne kiseline također povoljno utječu na zdravlje živčanog sustava i smanjuju upalu koja se često nalazi u pozadini mentalnih bolesti. Protuupalno djelovanje imaju i zeleni čaj, voće i povrće, kurkuma, đumbir, maslinovo ulje i cjelovite žitarice, dok procesirana hrana s visokim udjelom rafiniranog šećera i masti ima suprotno djelovanje. Prehrana u službi mentalnog zdravlja zapravo uvelike poštuje načela mediteranske prehrane, međutim, djelovanje na same okidače za mentalne bolesti zna biti kompleksno i često uključuje drugačiji, individualni pristup. Zbog toga je uloga stručnog nutricionista nezamjenjiva u prevenciji, ali i terapiji mentalnih stanja i bolesti“, ističe mr. sc. Petra Sliško.
Croatia poliklinika
Nutricionističke usluge stručnog tima Croatia poliklinike namijenjene su svim skupinama, od ljudi i sportaša koji žele poboljšati fizičko stanje, vegana i vegetarijanaca koji žele nadomjestiti određene namirnice i izbjeći nutritivni deficit, do osoba kojima prehrana i disbalans utječu na mentalno zdravlje. Stručni liječnički tim Croatia poliklinike pokriva više od 100 specijalističkih i 700 dijagnostičkih usluga stručnjaka iz 22 medicinska područja u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Puli, Koprivnici i Osijeku koristeći pritom najmoderniju medicinsku opremu.
Više informacija o Croatia poliklinici možete pronaći ovdje.
Križevci – tvoje blagdansko odredište ove godine
Izazovi u gospodarenju biootpadom: Konferencija u Šibeniku
Grad Virovitica učenicima srednjih škola pomaže u pripremi za državnu maturu