Obavijesti

Promo sadržaj

Radna snaga goruće je pitanje za našu IT industriju

Radna snaga goruće je pitanje za našu IT industriju
2

-Domaći IT kadar može birati poslodavca, ali konkurenti su globalni igrači.

Prosječna mjesečna neto plaća u hrvatskoj IT industriji se čak i u pandemiji približila iznosu od devet tisuća kuna i bila je gotovo 60 posto viša od hrvatske prosječne neto plaće. Udio u BDP-u iznosio je 2,5 posto.

No, radi se o brojkama koje su rekordne samo u domaćim okvirima. Konkurenti za radnu snagu našim su tvrtkama globalni igrači pa je tako jedno od gorućih pitanja za domaću IT industriju i njezin daljnji razvoj pitanje pronalaska i zadržavanja radne snage. Upravo su na prošlogodišnjoj konferenciji IT industrije HGK sudionici i predstavnici struke istaknuli to kao izazov broj jedan u njihovom poslovanju.

To potvrđuje i posljednja ovogodišnja anketa HGK o radnoj snazi u IT industriji, u kojoj su sudjelovali i poslodavci i zaposlenici. U njoj više od dvije trećine anketiranih stavlja visinu dohotka na prvo mjesto po važnosti za zadržavanje zaposlenika. Situacija je vrlo slična i po pitanju privlačenja kvalitetnih kadrova, gdje su ključne stavke visina plaće i ostale beneficije radnog mjesta. Zajedno te dvije stavke odabralo je više od četvrtine ispitanika.

Detaljniji rezultati ankete, kao i presjek stanja IT industrije općenito, predstavit će se na tradicionalnom godišnjem okupljanju IT zajednice – konferenciji HGK, koja će se održati 6. prosinca u Zagrebu pod nazivom IT & HR: Prilike i izazovi.

HGK i njezino Udruženje za IT kontinuirano rade na uvjetima za privlačenje i zadržavanje talenata. Jedan od ključnih smjerova djelovanja koji može pomoći da hrvatski IT privuče i zadrži kvalitetne kadrove je poboljšanje zakonske regulative i fiskalne politike te porezno rasterećenje i smanjenje cijene rada. Osobito je važno značajnije rasterećenje plaća i nastavak pozitivnih mjera zapošljavanja mladih.

Na konferenciji će biti riječi i o prijedlozima Udruženja u smislu hrvatskog obrazovnog sustava i jaza s potrebama tržišta rada, a sa stručnjacima u ljudskim resursima razgovarat će i o stvaranju uvjeta u samim tvrtkama za privlačenje i lokalnih i globalnih talenata u IT industriji.

Prema posljednjoj analizi IT industrije HGK hrvatski je IT 2020. zapošljavao više od 34 tisuće djelatnika. U periodu od pet godina zaposleno je gotovo 11.000 osoba, a s obzirom na propulzivnost IT industrije očekuje se značajan rast zapošljavanja i dalje. Kvalitetan kadar ključna je stavka razvoja ovih 5700 tvrtki i njihovog statusa u utakmici s globalnim igračima.

Više informacija o programu IT konferencije Hrvatske gospodarske komore i prijavama dostupno je OVDJE.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Najbolje rangirana institucija za područje ekonomije i poslovne  administracije
PROMO

Najbolje rangirana institucija za područje ekonomije i poslovne administracije

Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) objavila je podatke o prosječnim ocjenama iz srednje škole s kojima studenti upisuju fakultete
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'
ZAVRŠILA ROMANTIČNA PUTOVANJA

Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'

Ilona je nakon zaruka vidjela da se Ivica dopisivao s bivšim djevojkama. 'Problem je što ne znam mogu li prijeći preko stvari koje si napravio, ne samo s Klarom... To je bio samo test', rekla je