Iako VirtuOS, projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva čiji je nositelj osječka Ugostiteljsko-turistička škola, traje već dvije godine, aktivnosti koje se provode unutar njega sada su u velikom zamahu.
Razvoj novih obrazovnih programa u sklopu EU projekta VirtuOS
Jedan od njihovih glavnih zadataka je osigurati kvalitetan sustav obrazovanja mladih, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja, te u to uključiti poslodavce, gospodarske subjekte, javni i civilni sektor. U tom su smislu u Regionalnom centru ostvarili odlične rezultate jer će se u osječkoj Ugostiteljsko-turističkoj školi učenici i odrasli polaznici, moći školovati za zanimanja koja su prepoznata na tržištu rada, ali do sada nisu imali te mogućnosti.
Naime, modernizacijom postojećih, ali i razvojem novih obrazovnih programa, u sustavu redovitog školovanja razvijen je novi strukovni kurikulum za slastičara koji će biti primjenjiv u svim školama u Hrvatskoj. Ugostiteljska škola i do sada je imala slastičarski smjer no, on je počivao na zastarjelom programu iz 90tih godina. Kako je danas zanimanje slastičar sve traženije na tržištu rada, novim programom steći će se suvremena znanja i vještine. Novi će slastičari u regionalnom centru imati suvremene praktikume i opremu, udžbenike, priručnike i digitalne sadržaje koji su sada u pripremi.
Osim slastičara, razvijaju se i drugi formalni programi i to za odrasle – kuhar posebnih oblika prehrane (kuhar nutricionist), slastičar restoranskih deserata, promotor kontinentalnog turizma te organizator poslovanja u baru. Istovremeno u Ugostiteljsko-turističkoj školi u Osijeku ponudit će i neformalne programe školovanja za sve one koji žele nadograditi postojeća znanja ili, pak, otkriti svoje novo zanimanje. To će, naime, biti edukacije za kuhara jela slavonsko-baranjske kuhinje, priprematelja hrvatskih tradicionalnih slastica, sommeliera regionalnih vina, pivskog sommeliera kojega također nema na tržištu rada, voditelja selektivnog oblika turizma i ponuditelja gastrosuvenira. To su programi u trajanju od 1 do 3 mjeseca, razvijeni s regionalnim dionicima, s puno praktične nastave, a koji će biti besplatni za sve koji na javnom pozivu prođu postavljene uvijete.
Sve to ne bi bilo moguće provesti da se prethodno, u projektu, nije pozabavilo jačanjem kompetencija nastavnika i mentora koji su od početka projekta prošli različita usavršavanja u zemlji i inozemstvu, od jednodnevnih, dvodnevnih do višemjesečnih, u čuvenim gastro i vinskim akademijama poput Le Cordon Bleu u Parizu i u Cafa Wine School u Bordeauxu. Odmah po povratku s edukacija nastavnici i mentori su prenijeli svoje novostečeno znanje na učenike što je rezultiralo odličnim plasmanima učenika na međunarodnim natjecanjima.
Upravo kroz natjecanja, ali i sudjelovanja u različitim manifestacijama vezanih za ugostiteljstvo i turizam, Regionalni centar kompetentnosti sa školama partnerima iz Đakova, Vinkovaca, Virovitice i Požege, zajedno uspješno promoviraju svoju glavnu strategiju, a to je popularizacija strukovnih zanimanja i osvješćivanje roditelja i učenika da se i nakon tri godine učenja kuharstva može dodatno usavršavati pa lako i brzo doći do statusa specijaliziranog Chefa.
"Turizam i ugostiteljstvo su grane koje čine značajan kolač hrvatskog bruto-nacionalnog proizvoda. Izvrsnost destinacije kreće od edukacije i ljude na to treba usmjeriti i motivirati. Nisu više dovoljni kuhari i slastičari; trebamo vrhunske gastronomske stručnjake, someliere, bariste. Nama je bitno da naša djeca odluče ostati u Hrvatskoj, imati posao kojim su zadovoljni i svojom kvalitetom i znanjem ishoduju adekvatnu naknadu za svoj rad. Pišući razvojni plan Regionalnog centra generalna je ideja bila povezati sve dionike, kroz projektne aktivnosti dati mogućnost sudjelovanja svima njima na način da, ono što već netko radi dobro, zajednički podignemo na višu razinu. To su benefiti projekta EU; da sredstva koje smo dobili vratimo nazad zajednici, usmjerimo u ono što može generirati razvoj. U Osječko-baranjskoj županiji smo dobro prepoznali tu priču i uspjeli uvezati dionike regionalnog karaktera, dok je regionalni centra kompetentnosti svojevrsni obrazovni hot-spot za sve one koji imaju neku ideju i potrebu za edukacijom. Želimo svrhovito, smisleno i usmjereno obrazovanje, da naša djeca rade na mjestima učenja temeljena na radu ili kod najboljih poslodavaca" rekla je o projektu Dorotea Telarović, voditeljica projekta VirtuOS koja je ponosna na učenike osječke Ugostiteljsko-turističke škole te učenike partnerskih škola koji su svojim znanjem i vještinama sudjelovali u realizaciji velikih slavonsko-baranjskih turističkih projekata kao što su Hedonist, Osijek Gourmet, WineOs, Zlatne žice Slavonije i mnogih drugih gdje su najbolje predstavili svoja zanimanja koja su deficitarna u cijeloj Hrvatskoj.
Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Ugostiteljsko-turističke škole, Osijek.
Genijalan razlog da ovog vikenda posjetite Varaždin
Klapa Intrade oduševila Zagreb u tri nezaboravne večeri u Lisinskom!
Andrija Premec odmjerio snage s najboljima na finalu Heineken® Star Quality programa