Eventualni znak bjesnoće kod divljih životinja jest približavanje ljudima i naseljenim mjestima, od kojih se inače što više udaljavaju, kazao nam je veterinar Mladen Anić
Gost u kružnom toku: Lija nije znala kojim će putem krenuti
U petak navečer u naselju Vratno Donje u okolici Varaždina bilo je nemoguće na kružnom toku, među automobilima, ne primijetiti i jednog malo drugačijeg putnika - lisicu, za koju jedan od očevidaca kaže kako je sigurno bila bijesna.
Prema veterinaru Mladenu Aniću, pojam bjesnoće izuzetno je opširan:
- Da bi se za divlju životinju sa stopostotnom sigurnošću utvrdilo da je bijesna, potrebno ju je, dakako, staviti na stručno promatranje i obaviti sve potrebne pretrage. Bez toga, radi se isključivo o špekulacijama, ističe Anić te dodaje kako u slučaju lisice na kružnom toku ipak postoji teoretski velika šansa da se radi o bjesnoći.
- Kod bijesnih divljih životinja javlja se tzv. 'inverzija ponašanja' pa se počinju približavati ljudima, umjesto da od njih bježe, objašnjava.
U slučajevima susreta sa životinjom koja bi, po svoj prilici, mogla biti bijesna i koja je na bilo koji način sumnjiva, potrebno je, naglašava Anić, od nje se maksimalno udaljiti, izbjegavati dodir bilo koje vrste te po mogućnosti nazvati najbližu veterinarsku stanicu koja će dalje rješavati situaciju.
Čitatelj, koji je lisicu vidio na cesti, fotografirao ju je iz autobusa i ne zna što joj se na kraju dogodilo: - Ulaskom u tok, dugo je stajala neodlučna kojim smjerom krenuti, našalio se.