U goste na ETNOFILm dolazi i Festival 25 FPS, a u popratnom programu očekuje vas izložba fotografija Etiopljanki te glazbeni program Cool Baboo & dr. Folk
ETNOfilm festival: Pet filmova koje biste trebali pogledati
ETNOFILm festival u Rovinju od 24. – 27. travnja donosi najnovije etnografske dokumentarce, a predstavljamo vam 5 filmova koje ne smijete propustiti – Drug Ferlin, Molim vas gospodine, nemojte me tući, Otok Fantome, Ljudski toranj i Snimao sam svoju ljubav. U goste na ETNOFILm dolazi i Festival 25 FPS, a u popratnom programu očekuje vas predavanje o povijesti i suvremenosti vizualne antropologije u Rusiji, izložba fotografija Etiopljanki, te glazbeni program koji predstavlja blues sastav Cool Baboo & dr. Folk.
Selektori programa ETNOFILm festivala odabrali su pet filmova koje biste trebali pogledati na 5. ETNOFILm festivalu.
Dokumentarni film "Drug Ferlin", portret je nesvakidašnjeg vodnjanskog umirovljenika, 80-godišnjeg Antona Ferlina kojega kamera prati u njegovoj vrlo aktivnoj svakodnevnici. Autor Elvis Lenić povezuje lik s mnogim aktualnim društvenim problemima i pitanjima, kao što su antifašizam, radništvo i kapitalizam, lokalni identiteti, obitelj i ideali, čovječnost i otuđenost.
"Molim vas gospodine, nemojte me tući" autorice Shashwati Talukdar govori o više od 60 milijuna Indijaca, pripadnika zajednica koje su Britanci zarobili jer su “kriminalci po rođenju”. Tvrdeći da su “rođeni glumci”, a ne “rođeni kriminalci”, skupina mladih iz plemena Chhara okrenula se uličnom kazalištu u svojoj borbi protiv policijske brutalnosti i korupcije.
"Otok Fantome", film australskog redatelja i scenarista Seana Gilligana, prati priču o Joeu Eggmolesseu kojemu je sa sedam godina dijagnosticirana guba, da bi nakon toga bio poslan i 10 godina zatvoren na otoku za liječenje. Nevjerojatna i mučna priča 73-godišnjaka nudi duboki uvid u jednu od australskih skrivenih prošlosti.
U filmu "Ljudski toranj" autor Ram Devineni predstavlja priču o 300 tijela koja se uzdižu u nebesa pokušavajući izgraditi ljudski toranj – sve za trenutak slave. Globalna je to priča o neustrašivim vještinama i zastrašujućoj neizvjesnosti neizmjernih ljudskih tornjeva.
U filmu "Snimao sam svoju ljubav" izraelski redatelj Tomer Heymann vraća se u zemlju svojih predaka i susreće čovjeka koji će izmijeniti njegov život. Film donosi univerzalnu ljubavnu priču i prati triangularni odnos između Tomera, njegovog njemačkog dečka i njegove intenzivno izraelske majke.
U goste na ETNOFILm dolazi i Festival eksperimentalnog filma 25 FPS. U sklopu te suradnje u Rovinju će se prikazati filmovi De dentro, autora Petera Beyera, koji pokušava oslikati ugođaj raznih rituala šamanskih majanskih tradicija i naroda Huichol. Trypps #6 (Malobi), autora Bena Russella, snimljen je u plemenskom selu Malobi u Surinamu u Južnoj Americi, te u jednom kadru pruža neobično suvremeni prikaz klasika Jeana Roucha.
Popratni program donosi i predavanje posvećeno povijesti i suvremenosti vizualne antropologije u Rusiji na primjeru Moskovskog međunarodnog festivala “Kamera – posrednik”.
Izložba fotografija predstavlja izbor fotografija iz bogatog fundusa Etnografskog muzeja Istre koje datiraju s kraja 19. ili početka 20. stoljeća, a većina je snimana u Etiopiji te je moguće da su nastale za vrijeme talijanske okupacije. Cilj izložbe je otvoriti pitanja nastala kroz puko prikazivanje i egzotizaciju „drugih“, ali i pitanje erotizacije ženskog tijela nekada i danas.
Glazbena poslastica ove godine dolazi u obliku sastava Cool Baboo & Dr. Folk koji izvode blues glazbu varirajući je i u rock, funk i soul maniri, te sviraju vlastite skladbe, kao i obrade klasika.