Obavijesti

Show

Komentari 1

Joan Crawford: Kraljica filmova s fobijom od zaraza i nečistoće

Joan Crawford: Kraljica filmova s fobijom od zaraza i nečistoće
2

Usprkos usponima i padovima u karijeri kao i šteti koja je posthumno nanesena njenom ugledu, Joan Crawford i danas je među najprepoznatljivijim licima starog Hollywooda.

Američka glumica Joan Crawford rođena je na današnji dan, 23. ožujka 1905. u američkom gradiću San Antoniju kao Lucille Fay LeSueur. Otac Thomas LeSueur obitelj je napustio nakon rođenja svog trećeg djeteta, koje ostaje samo s majkom Annom Belle Johnson i starijim bratom Halom.

Teške novčane prilike prisiljavaju Lucille da zajedno s majkom radi u praonici rublja. Neuspješna nastojanja da ispere snažan miris kemikalija i sredstava za čišćenje iz kose i odjeće, vjerojatno su uzrok opsjednutosti čistoćom i patološkog straha od zaraze od kojih je patila čitav život.  

Henry J. Cassin, prvi od triju Lucillinih poočima, bio je vlasnik kazališta u kojem su se uglavnom održavali plesni i drugi zabavni programi. Prepoznavši u plesu način da se izvuče iz obiteljske bijede, Lucille, koja se u to vrijeme koristila imenom Billie Cassi,  i sama je odlučila postati plesačicom. Nakon razvoda od Cassina, Anna Belle kćerku šalje u katolički internat gdje je prisiljena raditi kako bi pokrila školarinu i troškove boravka, a potom i na Akademiju Rockingham.

Screenshot

Nešto kasnije upisuje ženski koledž Entered Stephens, no studij napušta nakon samo nekoliko mjeseci. Nakon toga radi kao prodavačica, konobarica i vozačica dizala, sve dok 1923. ne postaje članicom putujuće plesne skupine. Nakon što je dobila angažman Broadwayu, vlastite snimke šalje u Hollywood, odakle joj ubrzo stiže pozivnica na audiciju za Studio MGM. Uskoro se ukrcala na prvi vlak i 01. siječnja 1925. stigla u Kaliforniju.

Novi imidž, novo ime, nova zvijezda

Nezadovoljna sitnim ulogama koje je isprva dobivala te činjenicom da joj je ponuđen ugovor na svega šest mjeseci, Lucille odlučuje karijeru i imidž preuzeti u svoje ruke. 

Trudila se naučiti što više o filmu i glumi, družiti se s viđenijim osobama te na sebe privući što više medijske pozornosti. Često se pojavljivala u javnosti te sudjelovala u plesnim natjecanjima koja su se održavala u raznim klubovima i hotelima.

Nije dugo trebalo da zapne za oko lokalnim tabloidima, a preko njih i šefovima Studija koji su joj odlučili dati priliku da se dokaže. No najprije joj j,  na inzistiranje predsjednika MGM-a Louisa B. Mayera.  trebalo osmisliti novo ime. U tu je svrhu raspisan javni natječaj u časopisu Movie Weekly. Nakon što se ispostavilo da je pobjedničko ime 'Joan Arden' već 'zauzeto', izbor je pao na 'Joan Crawford'.

Prvu zapaženiju ulogu ostvaruje u filmu 'Sally, Irene i Mary' ('Sally, Irene and Mary', 1925.), no prava slava stiže tri godine kasnije s filmom 'Naše kćeri plesačice' ('Our Dancing Daughters', 1928.). Za razliku od mnogih zvijezda onoga vremena koje s pojavom zvuka padaju u zaborav, Crawford prijelaz s nijemoga na zvučni film obavlja izuzetno uspješno.

Većina njenih filmova postiže golem komercijalni uspjeh, a neki od njih su 'Grand Hotel (1932.), 'Letty Lynton' (1932), 'Dama koja pleše' ('Dancing Lady', 1933.), i 'Žene' ('The Women', 1939.) i dr. Međutim, krajem desetljeća ukus publike se mijenja, a "kraljica filmova" dospijeva na popis manje uspješnih glumica. S obzirom na obostrano nezadovoljstvo, Crawford i Studio MGM 1943. raskidaju ugovor.

Nedugo nakon što je napustila MGM, Crawford potpisuje ugovor s filmskim studijom Warner Brothers.

Slijede uspješnice kao to su 'Opsjednuta' ('Possessed') i 1952. i  'Nenadani strah' ('Sudden Fear'). Pedesetih godina popularnost joj polako jenjava, a filmovi u kojima se pojavljuje ne ostvaruju veći uspjeh na kino blagajnama. Spomenuto desetljeće označilo je i njezin televizijski debi, ali i početak njene 'afere' s tabloidima koji redovito izvještavaju o njenom pijančevanju i seksualnim eskapadama.

Da glumici ipak nije 'odzvonilo' dokazao je hit-film 'Što se dogodilo s Baby Jane?' ('What Ever Happened to Baby Jane?', 1962.) u kojem joj je partnerica bila legendarna Bette Davis. Popularnosti filma vjerojatno je pridonijelo i stvarno neprijateljstvo među glumicama koje su često javno izmjenjivale uvrede.

Nedugo nakon povlačenja iz svijeta filma uslijedilo je i potpuno povlačenje iz javnoga života. 

'Najdraža mamica'

Mediji su Joan Crawford predstavljali kao oličenje američkog sna: djevojku iz siromašne obitelji koja se popela na sam vrh zahvaljujući vlastitom radu i talentu. 

Udavala se četiri puta: za Douglasa Fairbanksa, ml. (1929.–1933.), Franchota Tonea (1935.–1939.), Phillipa Terryja (1942.– 1946.), te predsjednika Pepsi-Cole Alfreda Steelea (1956.–1959.), s kojime je u braku sve do njegove smrti. Nakon Steeleove smrti Crawford ostaje u Pepsi-Coli kao članica odbora sve do prisilnog umirovljenja 70-ih godina.

Budući da sama nije mogla iznijeti trudnoću, Crawford je 40-ih usvojila petero djece: djevojčicu Joan, čije je ime kasnije promijenjeno u Christina, dječaka Christophera kojega je bila prisiljena vratiti biološkoj majci, dječaka Phillipa Terryja, ml. čije je ime promijenjeno u Christopher, te blizanke Cindy i Cathy. O odnosu između Crawford i njene posvojene djece – posebice Christine i Christophera koje je glumica isključila iz svoje oporuke – pisalo se vjerojatno koliko i o njezinoj filmskoj karijeri.

Naime, 1978. godine Christina Crawford objavljuje 'Najdražu mamicu' ('Mommie Dearest'), memoare utemeljene na starijem tekstu 'Pobuna kćeri Joan Crawford' u kojima tvrdi da je glumica fizički i emocionalno zlostavljala svoju stariju djecu. Mnogi članovi obitelji opovrgnuli su napise u Christininoj knjizi, uvjereni/e da njeno objavljivanje nije drugo nego čin osvete zbog razbaštinjenja.

No bilo je i onih koji/e su smatrali/e da Christina govori istinu, podsjećajući da je Crawford bila poznata kao alkoholičarka, perfekcionistica i manipulatorica. Mommie Dearest postao je trenutačni bestseller, a 1981. poslužio je i kao predložak za istoimeni film s Faye Dunaway u glavnoj ulozi.

Besmrtna Joan

Objavila je dvije autobiografije - 'Portret Joan' (1962.) i 'Moj način života' (1971.), a 1969. uručena joj je prestižna Nagrada Cecil B. DeMille za životno djelo.

Joan Crawford preminula je 10. svibnja 1977. u New Yorku. Iako se kao uzrok smrti navodi srčani udar, pretpostavlja se da je pravi uzrok rak jetre od kojega je glumica dulje vrijeme bolovala, 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
VIDEO Fotograf Lepe Brene: 'Nisam ja pao na nju i slomio joj nogu. Bio sam na drugom kraju'
ZATRPAN JE PORUKAMA

VIDEO Fotograf Lepe Brene: 'Nisam ja pao na nju i slomio joj nogu. Bio sam na drugom kraju'

Dušan Petrović bio je zadužen za fotografiranje Breninog koncerta u Areni. 'Svima nam je nakon sinoćnje večeri trebalo malo vremena da dođemo sebi', poručio je u utorak
VIDEO Lepa Brena izašla je iz bolnice: Evo tko je došao po nju
NAKON LOMA NOGE

VIDEO Lepa Brena izašla je iz bolnice: Evo tko je došao po nju

Lepa Brena je na trećem koncertu u Areni Zagreb slomila nogu. Nastup je odradila do kraja pa otišla u bolnicu gdje su je i operirali. U srijedu su je iz bolnice i otpustili, a kako navodi Blic, do auta su je spustili u kolicima. Po nju je došao dugogodišnji član njenog benda Zoran Kiki Caušević