Jim Green, NASA-in direktor planetarnih znanosti, je objasnio koliko se znanost pokazana u 'Marsovcu' razlikuje od one koju bismo zaista koristili na Marsu
Koliko znanost u 'Marsovcu' odgovara stvarnom životu?
Da nas netko zatraži da opišemo Mars, ali da koristimo samo holivudske filmove (mogu i bolivudski, ali sumnjamo da ih ima mnogo), vrlo bismo vjerojatno opisali jako čudan planet. Svakako ne bismo napravili nit točan nit dobar opis.
No to bi se sve moglo promijeniti s izlaskom 'Marsovca' u listopadu.
- Mislim da je 'Marsovac' najbliže znanstvenim činjenicama od svih znanstveno-fantastičnih radova koje sam ikad vidio, o odlasku na Mars - rekao je Jim Green, NASA-in direktor planetarnih znanosti, u intervjuu za CBSNews. Green radi kao savjetnik u filmu o američkom astronautu koji se 'nasuče' na Marsu.
- NASA ne 'startreka'. Tu se ne radi o 'ići gdje čovjek nije išao prije'. Mi stvarno moramo znati gdje idemo i moramo u potpunosti razumjeti to mjesto, i takvo razmišljanje nas priprema za budućnost - rekao je.
Matt Damon je glavni glumac u filmu koji se odvija dvadesetak godina u budućnosti, ali njegov životni prostor, njegov skafander i način na koji uzgaja svoju hranu u svemiru, se baziraju na metodama koje NASA trenutačno koristi.
- Nadajmo se da će poruka iz ovog filma potaknuti javnost da sudjeluje u ovakvim projektima, i da će ljude uzbuditi u vezi znanosti - rekao je Damon.
To je također ono čemu se NASA nada, jer im trenutačno treba nekoliko milijardi dolara da bi mogli financirati istraživanje Marsa.
- Imamo grupu mlađih ljudi, koji su 'Marsovska generacija' - izjavio je Green.
- Taj planet im je sad stvarno na umu - dodao je.
A iako su si scenaristi u filmu dopustili jednu količinu 'pjesničke slobode' - pojavljuje se oluja kakva na Marsu nije moguća - sve ostalo su činjenice koje nisu smetnja, već su korištene da bi se ispričala bolja i ugodnija priča.
'Marsovca' možete pogledati u našim kinima početkom listopada.