Komentari 62

Triler u finalu! Dva gola u 10 sekundi, preokreti i zlatni gol

11

Hokejaši Rusije osvojili su zlato nakon 26 godina, a spasili su se 55 sekundi prije kraja golom s igračem manje. Na proslavi nije bilo ruske zastave ni himne, pa su iz sveg glasa rusku himnu pjevali igrači i navijači

Kakav finale olimpijskog turnira hokejaša u Pyeongchangu. U izostanku najvećih zvijezda iz NHL-a nitko vjerojatno nije mogao ni sanjati da ćemo ovakav hokej gledati posljednjeg dana Igara. U finalu veliki favorit Rusija i najveće iznenađenje turnira Njemačka, a utakmica kao iz najluđih filmova. Drama do posljednje sekunde, preokreti iz minute u minutu i na kraju pobjeda Rusije u produžetku 4-3. Zlato nakon 26 godina čekanja donio im je Kiril Kaprizov zlatnim golom.

Mirno u prve dvije trećine...

Poveli su Rusi u prvoj trećini golom Vojnova, Schultz je izjednačio u drugoj trećini i u posljednju se dionicu utakmice ušlo potpuno izjednačeno. Ruse je već lagano počela tresti nervoza, veliki favoriti nikako nisu mogli zabiti, a onda kreće pravi show.

Pyeongchang 2018 Winter Olympics

Najprije samo šet i pol minuta prije kraja utakmice Gusev zabija za 2-1 što se u ovako tvrdoj utakmici činilo kao prednost koju Nijemci neće moći stići. No, dok su Rusi još slavili gol sjajnog Guseva, samo 10 sekundi kasnije Kahun zabija za 2-2. Rusi su u šoku, Nijemci su se razlatjeli po ledu i tri minute prije kraja utakmice Miller zabija za potpuni preokret.

Drama u zadnjim minutama...

Na sve to došlo je i isključenje do kraja utakmice Rusa i činilo se da će veliki favorit ostati bez zlata, ponovno. No ukazao se ponovno čovjek koji je inače zadužen za asistencije, Nikita Gusev, i 56 sekundi prije kraja zabija svoj drugi gol i vodi svoju reprezentaciju u produžetke.

- Iskreno, kad smo dobili isključenje i kad sam vidio da je do kraja ostala minuta, mislio sam da nećemo biti olimpijski pobjednici - rekao je Ilja Kovaljčuk, koji je u Pyeongchangu zabio pet golova i postao najbolji strijelac Rusije na ZOI-ju svih vremena.

Produžetak i zlatni gol...

A tamo se igra na zlatni gol. Rusi su odmah preuzeli inicijativu, pritisnuli Nijemce i čekali pravu priliku. Ona je došla isključenjem Patricka Reihmera zbog udaranja palicom u lice. Igrača više u polju Rusi su iskoristili samo pola minute kasnije kada Kaprizov zabija za 4-3 na asistenciju onoga koji ih je i dovukao do produžetka - Nikite Guseva...

Utakmica apsolutno dostojna finala Zimskih olimpijskih igara, utakmica u kojoj smo potpuno zaboravili svih onih NHL-ovaca kojih nije bilo u Pyeongchangu, utakmica o kojoj će se još jako dugo pričati...

Sljavlje i ceremonija dodjela medalja protekla je u dosta otužnoj atmosferi. Rusi su stajali na najvišoj stepenici, no nije se vijorila njihova zastava niti je svirala njihova himna. Bilo je to slavlje bez himne i bez zastave. No, upravo u trenutku kad se zastava pod kojom su nastupali sportaši iz Rusije visoko zavijorila hokejaši Rusije zajedno s navijačima počeli su iz svega glasa pjevati himnu.

Desetljeća čekanja i za jedne i za druge

Rusima je ovo prva zlatna medalja od 1992. kada su je osvojili kao ZND, a Nijemci na olimpijsku medalju čekaju od 1976. kada su u Innsbrucku broncu osvojili kao Zapadna Njemačka. Broncu je u Pyeongchangu osvojila Kanada.

Rusija - Njemačka 4-3

• Vjačeslav Vojnov 1-0
  • Felix Schutz 1-1
  • Nikita Gusev 2-1
  • Dominik Kahun 2-2
  • Jonas Miller 2-3
  • Nikita Gusev 3-3
  • Kiril Kaprizov 4-3