Kladionice Hrvatskoj daju samo 15 posto šansi, odnosno koeficijent je na Brazil 1,17, a na naše 8. To je jako nisko, pretjerano za ovu fazu natjecanja. Prema ELO modelu, Hrvatska ima 30-ak posto šansi. A za finale desetak posto
Globan: Imamo veće šanse nego što nam daju kladionice, a BDP zbog uspjeha 'vatrenih' ne raste
Hrvatska je protiv Japana imala 60 posto šansi za pobjedu, na kraju smo i sedmi put od osam zadnjih utakmica nokaut faze na velikim natjecanjima otišli u produžetke. Drama nam je očigledno zapisana.
Počeo je tako analizu Tomislav Globan, profesor na Ekonomskom fakultetu i nogometni zaljubljenik i statističar, gostujući na N1.
POGLEDAJTE VIDEO: Globanova prognoza prije SP-a
Pokretanje videa...
Bila je to i deveta nokaut utakmica "vatrenih" na SP-ima te prva protiv reprezentacije izvan Europe.
- To je doista raritet, možda se nikome drugome nije dogodilo.
Kladionice Hrvatskoj daju samo 15 posto šansi, odnosno koeficijent je na Brazil 1,17, a na naše 8.
- To je jako nisko, pretjerano za ovu fazu natjecanja. Prema ELO modelu, Hrvatska ima 30-ak posto šansi. A za ulazak u finale desetak posto, dok je Brazil uvjerljivi favorit.
DALIĆ O LIVAJINOM PENALU:
A može li euforija i uspjeh "vatrenih" utjecati na hrvatsku ekonomiju?
- Može jedino mikro, za neka zanimanja, kratkoročnije, ali dugoročno ne. Ni 2018. BDP nije porastao zbog uspjeha u Rusiji. Jer osim štom se poveća potrošnja, kupuju se mnogi strani proizvodi, poput televizora, što podiže BDP te države, a ne Hrvatske. Također, manja je produktivnost, manje se radi, što također ima ekonomsku cijenu. No, zbog nogometnih uspjeha raste 'feel good faktor', što je nešto najvrednije. Ne može se monetarno izraziti a vrijedi - zaključio je Globan.