Gradski vijećnici Splita prihvatili su prijedlog gradonačelnika Splita Ive Baldasara da se sadašnjoj upravi Hajduka da nova prilika do studenog 2015. Prodaja kluba nema
Nema prodaje: Upravi Hajduka dali povjerenje na dvije godine
Gradski vijećnici Splita nakon višesatne rasprave odlučili su u srijedu sadašnjoj upravi Hajduka dati novu priliku na rok od dvije godine, do studenog 2015., kad istekne mandat ljudima, koji odlučuju o sudbini Hajduka. To znači da od prodaje kluba američkim investitorima u tom razdoblju neće biti ništa.
- Mi smo ovdje došli da dogovorimo koncept, ako smo dogovorili da nema prodaje onda je to to. Moj prijedlog je da nastavimo s ovim modelom te da nam Uprava i NO svakih šest mjeseci predaju izvješća. Svaki put kada sam ja tražio od njih izvješće, dobio sam ga u roku od dva ili tri sata. U Hajduku su nam uvijek bila otvorena vrata, zadnjih mjeseci smo ionako stalno tamo jer smo im poslali našu internu reviziju da im pomogne. Nastavljamo s modelom "narodnog kluba", a sjednicu ćemo održati ponovo za godinu dana - zaključak je gradonačelnika Splita Ive Baldasara, čiji su prijedlog prihvatili vijećnici.
Nakon što je Grad ljetos odbio njihovu ponudu, američki investitori vratili su se prije dva dana s poboljšanom ponudom koja nije zadovoljila gradonačelnika i gradske vijećnike.
Osim pod pritiskom ulagača, vijećnici su bili i pod povećalom navijača. A oni su svojim transparentima jasno dali do znanja da ne žele američki kapital u splitskom klubu.
U 9 sati započela je tematska sjednica Gradskog vijeća Splita posvećena Hajduku. Od 35 vijećnika nazočno ih je 29, a Hajduk predstavljaju "jake snage" predvođene predsjednicom NO Brankom Ramljak, predsjednikom kluba Marinom Brbićem, predsjednikom Skupštine Vinkom Radovanijem, financijskim direktorom Milanom Prgometom...
Gradonačelnik Ivo Baldasar pozdravio je nazočne, nakon čega je riječ uzeo predsjednik Hajduka Brbić, koji je vijećnicima održao prezentaciju onoga što je Hajduk radio u zadnjih nekoliko mjeseci.
Predsjednik Hajduka detaljno govori o poslovanju kluba, o svakom organizacijskom, marketinškom i poslovnom potezu, uključujući detalje svakog ugovora, najavi povlačenja novca iz EU fondova, osnivanju tvrtke koja će se baviti organizacijom maloprodaje klupskih suvenira i dresova, izradom nove klupske web stranice, reorganizaciji odjela za članstvo koji je podigao broj članova na rekordne brojke....
Predstavnici Udruge "Naš Hajduk" sudjeluju na tematskoj sjednici Gradskog vijeća Grada Splita o HNK Hajduk š.d.d. Na njoj su gradskim vijećnicima predali izvještaj o radu i ostvarenim rezultatima.
S obzirom da je prezentacija potrajala, te da su vijećnici dobili materijale u kojima je sadržano sve ono o čemu predsjednik Brbić govori, zamoljen je da ubrza prezentaciju.
Brbić prezentirao pozitivne brojke u poslovanju Hajduka
Financije su poseban dio Brbićeve prezentacije. Predsjednik Hajduka je izračunao kako je Hajduk trenutno u minusu 84,5 milijuna kuna, no u taj dio treba uračunati amortizaciju stadiona od 32 milijuna kuna. Gubitak kluba bez amortizacije iznosi 52,5 milijuna kuna. I po Brbiću će Hajduk 2013. godinu završiti s dobitkom, naravno, ako se ne računa amortizacija stadiona, odnosno dugovi iz prošlosti.
Tijekom jednosatne prezentacije predsjednik Hajduka pokušao je uvjeriti vijećnike podacima iz poslovanja kako Hajduk ima dobar trend poslovanja, kako bi napokon trebao krenuti uzlaznom putanjom, te kako kao takav zaslužuje priliku da se uz malu pomoć sam izvuče iz trenutne situacije. Predsjedavajući je zamolio Brbića da još malo ubrza prezentaciju jer su vijećnici sve nestrpljiviji.
Brbić: Grad Split od preoblikovanja nije uložio niti jednu lipu u Hajduk
Ukupne obaveze iznose 85,7 milijuna kuna, 18,48 milijuna kuna otpada na rezervacije, 32 milijuna kuna otpada na još uvijek nedospjeli kredit, 37,7 milijuna kuna je dospjelih obaveza, 25,5 Hajduk ima potraživanja od drugih, 12,2 milijuna kuna Hajduk je trenutno dužan.
- Od kad je Hajduk preoblikovan, Grad Split nije u njega uložio niti jednu jedinu lipu iako su bili obavezni ulagati u stadion koji je u katastrofalnom stanju - kazao je Brbić na kraju iscrpnog izlaganja.
Ramljak: S vrijednošću igrača klub je u pozitivi
Nakon Brbića riječ je dobila predsjednica Nadzornog odbora Branka Ramljak, koja je podržala predsjednikovo izvješće, te govorila o dijelu vođenja kluba pod ingerencijom Nadzornog odbora.
Tako je otkrila kako su dali zadatak da se u klub dovedu mladi i stručni ljudi, kako su troškovi morali biti smanjeni za minimalno 30 posto, da se klub okrene omladinskoj školi, da se smanje ugovori igračima, da se raščiste ugovori igrača koji ne igraju. Dodala je i kako u trenutni dug koji Hajduk nesporno ima, nisu uključene i navedene vrijednosti trenutnog kadra, odnosno igrača. Kad bi se uračunalo tih 26 milijuna eura, koliko trenutni igrački kadar vrijedi, klub bi bio u pozitivi.
Riječ je dobio član udruge "Naš Hajduk" Bojan Islamović, koj je govorio o projektu i njegovoj ulozi u modelu vođenju Hajduka.
- Mi ne vodimo članstvo Hajduka, mi smo tu da osiguramo jednakost svih navijača Hajduka, upozoravali smo na probleme.
Islamović je naglasio i kako se vidi zaustavljanje trenda zaduživanja Hajduka, kako je sa prosječno 17.500 navijača na domaćim utakmicama jasno kako Hajduk ima veliku podršku, te kako bi bilo pošteno da se financiranje stadiona odvoji od kluba, jer bi grad kao vlasnik stadiona morao ulagati u njegovo održavanje i da Hajduk na njemu ne igra.
Na vijeću je iznijet podatak kako je jamstvo, koje je Grad dao Hajduku za kredit, aktivirano. Hajduk je uspio vratiti svega 500.000 kuna, te su jamstva aktivirana.
- S obzirom da ni grad Split nije baš likvidan, ušlo se u pregovore s bankama, te je s Hypo bankom dogovorena varijanta kredita od 23 milijuna kuna, iz kojega bi se vratio kredit Hajduka, te dio drugih dugova grada. Pregovori s PBZ -om se nastavljaju - kazao je Goran Kovačević, dogradonačelnik grada Splita.
Otvorena je rasprava i vijećnik koalicije Hrvatsko zajedništvo Petar Škorić zatražio je od gradonačelnika Baldasara prijedlog što učiniti s Hajdukom. Vijećnik Milan Blaževski iz SDP -a zatražio je odgovor kako će se 30 posto sredstava, koliko će Hajduk morati vraćati Gradu na ime kredita, odraziti na tekuće poslovanje kluba. Ljubica Vrdoljak zatražila je da grad Split ima veću kontrolu i da se u NO imenuju još dva člana iz redova Grada, kako bi se što bolje kontroliralo poslovanje.
Kerum: Apsurdno je da vlasnik kluba nema pravo ništa odlučiti
Željko Kerum u ime građanske stranke kazao je kako je jasno da je problem nepoštivanje vlasnika, kako Grada Splita, tako i ostalih vlasnika koji su klub spasili s 83 milijuna kuna u preoblikovanju.
- Ovo je aljkava prezentacija predsjednika kluba, ne poštujete vlasnika. Vlasnika se mora slušati, a ovdje je apsurdna situacija da vlasnik nema pravo ništa odlučiti. Tko je odlučio prodati imovinu kluba bez garancije - upitao je Kerum, misleći na prodaju Anasa Sharbinija bez bankovne garancije.
Baldasar: Podržati Upravu na dvije godine, prodati klub ili ga dokapitalizirati
Gradonačelnik Ivo Baldasar govorio je o kvalitetnom projektu "Naš Hajduk", koji je maknuo politiku iz kluba.
- Danas imamo vodstvo kluba koje je promijenilo trendove, premda ne možemo biti zadovoljni minusom od 127 milijuna kuna - kazao je Baldasar i dodao:
- Ključ su pozitivni trendovi, treba podržati klub. Tri su načina, da podržimo sadašnju upravu da radi, ali na rok od dvije godine, do studenog 2015., kad istekne mandat ovim ljudima. Drugi model je prodaja, sa dva podmodela, da Grad proda dio svojih dionica ili da Grad pozove male dioničare i da oni ponude sredstva na tržište, a ne samo Grad, da im ne obezvrijedimo ono što su uložili.
Treći model je dokapitalizacija, no tu je opasnost da se obezvrijede dionice onih koji nemaju novaca za daljnja ulaganja i to je moralno vrlo upitno, ali je dobro za Hajduk jer bi dobio svježi kapital. Ja sam za prvi model, a ako ga ne podržite, onda drugi model i to varijanta "dva b" da se pozovu svi dioničari da ponude svoje dionice na prodaju - rekao je Baldasar.
Nakon obraćanja gradonačelnika krenula je rasprava između članova.
Srđan Gjurković iz HNS-a rekao je kako je ključno da Hajduk bude samoodrživ, kako je temeljni kapital dovoljan da se pokriju dugovi, te kako bi o eventualnoj prodaji morali odlučiti građani na referendumu.
- Ovaj projekt je pokazao da može biti održiv, a na upravi kluba je da to i potvrdi.
Marušić Baldasaru: Dajte prijedlog, mi ćemo vas podržati ili nećemo
Hrvoje Marušić iz HDZ-a upitao se je li ispravno da Grad kao većinski vlasnik već dva mandata ne upravlja klubom, nego je ta svoja prava prenio na nekoga drugoga, na udrugu " Naš Hajduk". Također je pozvao gradonačelnika da ne daje više prijedloga na raspravu, nego jedan, konkretni prijedlog o kome će vijećnici glasovati.
- Dajte prijedlog, mi ćemo vas podržati ili nećemo.
- Moj prijedlog je jasan - replicirao je gradonačelnik i upitao Marušića zašto se ne bi raspravljalo i o vremenu prije preoblikovanja, odnosno tko je vodio klub i napravio dugove.
U tijeku je "politiziranje", vijećnici su se posvetili međusobnim optužbama i političkim podmetanjima, Hajduk je u drugom planu.
Raspravlja se i o transparentima koji su postavljeni okolo Banovine tijekom noći, a koji su prijeteći i uvredljivi prema vijećnicima. Vijećnik Blažević upozorio je kako su oni neprihvatljivi, te kako vijećnici nisu protiv Hajduka, dok je vijećnik Čepo kazao kako su oni dio navijačkog folklora, odnosno navijačke subkulture.
Baldasar: Primili smo tri konkretne ponude za kupnju Hajduka
Gradonačelnik je otkrio kako je zaprimio tri konkretne ponude za kupnju Hajduka, te kako su one pametno sročene, na način da većina novaca ide u klub, da se ne dogodi da 30 posto novaca ode u državni, a ostatak u gradski proračun, nego da većina novaca završi na računu kluba.
Vijećnik HDZ-a Tomislav Prljević upitao je predsjednika Hajduka Brbića razmišlja li o ostavci zbog toga jer je prije godinu dana tvrdio kako će vratiti kredit, te gradonačelnika Baldasara zbog čega je promijenio stav, odnosno prije godinu dana je 30 milijuna kredita bilo previše, a danas ne smatra tako. Također i ako vjeruje upravi zašto radi na njih pritisak da smjenjuju sportskog direktora, da mu smanjuje plaću.
- Onda smo mislili da će Hajduk vratiti kredit, sada znamo da neće. Nemamo odkud, sada to moramo podnijeti svi zajedno - replicirao je gradonačelnik
Damir Vidošević pozdravlja trendove u Hajduku, no upozorava kako prosječna plaća od 10-ak tisuća kuna za oko 90 zaposlenih u Hajduku nije primjerena, kao i da se slabo radi, jer klub u zadnjih 20 godina nije proizveo nijednog "klasnog igrača."
- Sportski direktor Andersson je imao veliku plaću za ljetovanje bez puno posla. Predlažem da se imenuje nekoliko članova iz grada koji će kontrolirati situaciju u klubu.
'Šest tisuća eura u Švedskoj, odakle je stigao Andersson ima blagajnica u Ikei'
Replicirao mu je Hrvoje Marušić koji smatra kako bez dobre plaće nema ni kvalitetnih ljudi i rezultata, a što se tiče sportskog direktora Anderssona, da je radio dobar posao.
- Šest tisuća eura u Švedskoj, odakle je stigao Andersson ima blagajnica u Ikei. Nemojmo se zatvarati u balkanske okvire, mi smo sada u EU.
Vijećnik Petar Škorić založio se za štednju na svim razinama.
- Ako se štedi na čistačicama koje imaju 3 tisuće kuna, onda treba štedjeti i na plaći predsjednika uprave koji ima 32 tisuće kuna.
Mario Sičić založio se i da se 30 posto prihoda Hajduka, koji će klub vraćati Gradu kao naknadu za kredit, preusmjeri u obnovu stadiona, te da se dva gradska vijećnika kooptiraju u Nadzorni odbor Hajduka.
Vijećnik Tomislav Gojo usporedio je Hajduk s kazalištem, koje dobija 40 milijuna kuna godišnje, za razliku od Hajduka koji ne dobiva ni kune. A intendant ima veću plaću od gradonačelnika, u splitskom HNK ima 15 stranaca...
Brbić: Spreman sam na ostavku, ali ona ne bi ništa promijenila
Predsjednik Brbić im je odgovorio:
- Gospodin Kerum je pitao za transfer Anasa Sharbinija, ja nisam čuo da netko na zadnji dan prijelaznog roka uspije dobiti bankovnu garanciju. To smo morali napraviti, jer bi u protivnom još bio u Hajduku i plaćali bi ga 400.000 eura. Što se tiče istrage štete nanesene Hajduku mislim da se bolje koncentrirati na ono što možemo napraviti, mislim da bi to bilo iscrpljivanje bez rezultata
U stadion moramo uložiti 5 milijuna kuna u ovoj godini, a u slijedećih pet godina 26 milijuna kuna. Dok se ne riješi kompletna drenaža, postavljanje nove trave je bacanje novaca. U zimskoj stanci bi nešto trebali napraviti, ali novaca nemamo.
Ja sam predsjednik uprave, sklopio sam ugovor. Došao sam iz tvrtke sa 1500 zaposlenih, no onda je pitanje pristajem li ja raditi pod tim uvjetima. Svi moji zaposlenici koji koštaju manje nego zarađuju su dobri za klub, pa tako i gospodin Andersson. On je otišao zbog privatnih razloga, da je u pitanju pritisak, zar bi se Andersson odrekao plaće, otpremnine i otišao?
Za nevraćanje kredita sam ja najodgovorniji i spreman sam na ostavku, no ne mislim da bi to promijenilo stanje. Mi u klubu gradimo projekt koji je održiv, a naši konkurenti, i jedni i drugi, grade projekte koji će vrlo brzo pokazati da nisu održivi i da će im doći kraj.
Što se tiče EP 2020. nitko me iz HNS-a nije kontaktirao niti očekujem, jer za njih očito postoji samo jedan stadion koji žele pretvoriti u "nacionalni". Pozdravljam inicijativu Ministra i gradonačelnika da se Poljud uredi i kandidira za EP.
Treba li Hajduk dati u ruke Amerikancima? Provjerite odgovore čitatelja u diskusiji