Komentari 217

Hrvatska ne može biti najbolja treća; Albanija piše povijest

4

Da bi postojala bilo kakva šansa da Europsko prvenstvo izborimo kao najbolji treći trebalo nam je da Farski Otoci ne izgube od Rumunjske, no to ipak nismo dočekali

Nakon prvih pet danas odigranih utakmica izravan plasman na Europsko prvenstvo izborili su Rumunjska i Albanija. Utakmice u skupini F utjecale su i na hrvatsku želju da ulovi direktno mjesto u Francuskoj kao najbolji treći. Za to nam je trebala pobjeda Mađara i bilo što osim poraza Farskih Otoka od Rumunjske.

No to nismo dočekali. Mađari su izgubili od Grčke 4-3, a Rumunji su u gostima pobijedili Farske Otoke 3-0. Iz skupine F tako će direktno na EP Sjeverna Irska i Rumunjska, a to mogu izboriti i Mađari kao najbolji treći, no morat će navijati da Španjolska sutra protiv Ukrajine odigra ozbiljnu utakmicu. Pobijede li Ukrajinci, oni će na EP izravno. Hrvatska je tu ispala iz svih kombinacija. Za Hrvatsku je tako sada sve jasno, moramo pobijediti Maltu te uz uvjet da Norveška ne pobijedi Italiju, putujemo na Europsko prvenstvo. I nije tako nemoguće, zar ne?

Povijesni uspjeh za Albaniju

Završene su i utakmice u skupini I, a tamo slavlje može početi za Albaniju. Igrači Talijana Giannija de Biasija pobijedili su Armeniju 3-0 i tako izborili svoje prvo Europsko prvenstvo u povijesti! Povijesnu pobjedu kojom su izborili izravan put u Francusku Albancima su donijeli Hovhanisjan autogolom u devetoj, Memushaj u 23. te Sadiku u 76. minuti utakmice.

U istoj skupini Portugal je gostovao kod Srbije u rezultatski nebitnoj utakmici. Portugalci su i bez Cristiana Ronalda u Beogradu pobijedili 2-1. Gosti su poveli već u petoj minuti golom Nanija. U nastavku utakmice Srbi su izjednačili, a za 1-1 zabio je Zoran Tošić u 65. minuti. No Portugalu je pobjedu donio Moutinho u 79. minuti. Zanimljivo, Srbiji su dva igrača zaradila crvene kartone u razmaku od samo dvije minute. Kolarov, koji je izašao iz igre u 77. minuti, žuti karton je dobio u 79., a onda odmah i drugi žuti iako nije bio na terenu. Zatim je u 82. minuti direktno isključenje zaradio Nemanja Matić nakon duela s Andreom.