ili Prijava Prijavi se
Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata
44 komentara

Perez skinula Sandru s trona! Svjetska bronca ide u Hrvatsku

Sandra Perković osvojila je brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Dohi u bacanju diska s bačenih 66,72. Nova svjetska prvakinja postala je Kubanka Yaime Perez sa 69,17

Sandra Perković nije uspjela obraniti naslov svjetske prvakinje u bacanju diska osvojen prije dvije godine u Londonu, ali je u na stadionu Khalifa u Dohi upotpunila kolekciju odličja sa svjetskih prvenstava osvojivši brončanu medalju hicem od 66,72 metara ostvarenim u prvoj seriji finala, dok su zlato i srebro osvojile Kubanke Yaime Perez i Denia Caballero.

Perez je dokazala da je najbolja bacačica u ovoj sezoni i po prvi put u karijeri osvojila je odličje na najvećim natjecanjima, svjetskim prvenstvima i olimpijskim igrama. Ona je pobjednički hitac od 69,17 metara bacila u petoj seriji, nakon što joj je nakratko vodstvo preuzela sunarodnjakinja Denia Caballero hicem od 68,44 metara u četvrtoj seriji.

Nažalost, Sandra Perković je nakon vrlo dobrog otvaranja, imala lošiji pokušaj u drugoj seriji (62,39 m), a u trećoj je nagovijestila da bi se mogla upustiti u borbu s Kubankama, kad je njezin disk opet odletio preko 66 metara (66,19 m).

Četvrta svjetska medalja

No, u preostale tri serije najbolja svjetska bacačica diska u posljednjem desetljeću nije uspjela ostvariti daljine kojima je osvajala najsjajnija odličja na najvećim natjecanjima. U četvrtoj i petoj seriji je podbacila te zbog toga namjerno prestupila, da bi u šestoj seriji njezin disk završio u zaštitnoj mreži.

Četvrtom medaljom na svjetskim prvenstvima Perković je postala tek trećom bacačicom diska kojoj je to pošlo za rukom. Svjetskom prvakinjom je bila u Moskvi 2013. i u Londonu 2017. godine, a u Pekingu 2015. osvojila srebro.

Uz četiri odličja na svjetskim prvenstvima Perković je aktualna dvostruka olimpijska pobjednica i peterostruka europska prvakinja.

• ŠESTA SERIJA

Sandra Perković osvojila je svjetsku broncu! Tako je kompletirala medalje sa svjetskih prvenstava nakon zlata ...

Live
Najnovije prema najstarijem
  • Najnovije prema najstarijem
  • Najstarije prema najnovijem

Sandra Perković osvojila je svjetsku broncu! Tako je kompletirala medalje sa svjetskih prvenstava nakon zlata i srebra. Posljednji njen pokušaj završio je u mreži.

Caballero je, pak, posljednji disk bacila do nedovoljnih 65,64 što znači da je Yaime Perez nova svjetska prvakinja. Kubanki je ovo prva velika medalja u karijeri, zvuči pomalo nevjerojatno. Nikad dosad nije osvojila ništa ni na olimpijskim igrama ni na svjetskim prvenstvima.

• PETA SERIJA

I opet isto. Ponovno je taj Sandrin disk letio nisko i preslabo. Opet nije dala priliku zaduženima da izmjere hitac.

A Kubanke definitivno nisu normalne. Perez je opet prva, disk je letio do 69,17!

• ČETVRTA SERIJA

Loš hitac za Sandru u četvrtoj seriji. Pobjegao joj je disk iz ruke i naknadno je napravila prijestup.

Ostala su joj još dva pokušaja da prestigne Kubanke koje se "kolju". Sada je prvo mjesto preuzela Caballero koja je bacila najvećih 68,44! Perez je odmah imala priliku vratiti se na vrh, 68,01 je bilo kratko.

• TREĆA SERIJA

Ide, ide, ide do... 66,19. Imala je Sandra mig nakon bacanja kao da je to taj pravi hitac, ali pao je na 66,19. I dalje samo za ostanak na trećem mjestu.

Caballero je još malo podebljala svoje drugo mjesto, sada je na 67,32. Zakuhalo se...

Sada otpadaju posljednje četiri diskašice i kreće se bacati od osme prema prvoj.

• DRUGA SERIJA

U drugoj seriji Sandrin hitac nije išao daleko, "tek" do 62,30, a probudila se, nažalost, druga Kubanka Caballero i prestigla Sandru za osam centimetara zauzevši drugo mjesto sa 66,80. Perez je i drugi put bacila solidnih 65,01.

• SANDRA U TOP 8

Prvi Sandrin disk letio je do sasvim dobrih za početak 66,72. Sandra je najavljivala siguran prvi hitac kako bi osigurala Top 8, to je i napravila. A sada idemo još jače!

Druga Kubanka Caballero nije krenula dobro, njezin je prvi pokušaj završio u mreži.

• PEREZ ODMAH JAKO

Evo odmah velikog izazova za sve. Već u prvoj seriji Perez je bacila dalekih 68,10... Sigurno i više nego dovoljno za medalju, nadat ćemo se ne onu najsjajniju.

• SANDRA BACA PETA

Diskašice su predstavljene, njih 12, sve je spremno za veliko finale koje će otvoriti Kineskinja Feng.

• REKORD IZ VARAŽDINA

Hitac iz Varaždina s Ekipnog prvenstva Europe od 68,58 najduži je koji je Perković bacila u ovoj godini. Na posljednjoj provjeri uoči svjetske smotre, Hanžekovićevom memorijalu u Zagrebu, slavila je hicem od 67.65 metara.

Osobni joj je rekord 71,41 iz švicarske Bellinzone prije dvije godine. Kubanka Perez ima "season best" 69,39 iz srpnja, a Caballero 69,20 iz lipnja.

- Konkurencija je jako dobra ove godine. Zna se tko će biti u velikoj borbi i mislim da druge djevojke ne mogu baš jako iznenaditi. Ona koja će imati više sreće i koja je došla više spremnija, ta će odnijeti kući ono po što je došla - rekla je Perković uoči finala.

• SANDRA KAO FRANKA

Prvi put Sandra je odradila sezonu bez ijedne pobjede u Dijamantnoj ligi, što samo pokazuje da iza nje nije najbolja sezona, no baš sve ima priliku popraviti danas.

Na završnici u Bruxellesu završila je na drugom mjestu u ukupnom poretku iza Perez. Isti epilog bio je i desetak dana ranije u Birminghamu, ali je tada završila iza dvije Kubanke. Na mitingu u Rabatu joj je također pripalo ono najniže mjesto na postolju, a opet su ispred nje bile, iznenadit ćete se, Kubanke. A krajem svibnja u Stockholmu je na otvaranju sezone završila tek na petom mjestu.

Dosad je osvojila dva svjetska zlata u Moskvi 2013. i Londonu 2017. Dominaciju joj je u Pekingu prekinula Caballero, pa Sandra sada ima priliku zaokružiti svjetski hat-trick i izjednačiti učinak Njemice Franke Dietzsch koja je također bila trostruka svjetska prvakinja. U karijeri naša Zagrepčanka ima dva olimpijska zlata te pet europskih.

• SANDRA VS. KUBANKE

Sandra Perković vs. Kubanke. To je radni naslov finala Svjetskog prvenstva u bacanju diska koje će startati u 20 sati u Dohi.

Nakon dugo godina Sandra ne ulazi u finale velikog natjecanja kao favoritkinja, no to je za nju samo dodatna motivacija. Ove su sezone u prvom planu bile Kubanke Yaime Perez i Denia Caballero. Teško ijedna druga atletičarka kraj ove tri ima šanse za zlato.

Perković je u kvalifikacijama odmah u prvom hicu prebacila normu, bacila je do 65,20, dok je najduži hitac imala Perez sa 67,78. Caballero je uzela drugo mjesto sa 65,86. Sve se to sada zaboravlja.

Mogla je Hrvatska imati dvije predstavnice u današnjem finalu, no Marija Tolj ostala je impresionirala kulisom.