Komentari 62

Blokirat će polovicu Splita kao da je summit G8: Nema smisla

1

Je li pametnije pričekati vrijeme u kojem reprezentaciji domaćinstvo u Splitu neće biti potencijalno teško gostovanje? Gdje god se ikoga tko ni za što nije kriv mora braniti od sunarodnjaka, cijeli aparat na tome angažirati nema smisla

Bake su mlađe molile da im ne zaklanjaju pogled. Kakva Dinamova pobjeda!

Oprostite na nešto korigiranoj frazi. Te su večeri kafići u mom kvartu bili ispunjeni do posljednjeg mjesta. Ekipa koja inače navečer sjedi na teresama čudila se zašto nigdje nema mjesta za parking. Doista, dugo u kvartu nije bilo tako lijepo. Mjesta su se, kao na stadionu, zauzimala i sat i pol prije početka utakmice. Možda nije po svačijem ukusu, desetak minuta prije tekme širili su se mirisi pizze i ćevapa, profitirali su i dečki na biciklima. Tko nije osvojio stolac, sjedio je na gajbi, žardinjeri… ili je stajao. Pivo u ruci, City – Dinamo.

00:28

Publika se odlično zabavljala. Slavili su ljudi svaku šansu koju je City fulao kao da je Dinamo zabio. Kako se Dinamo baš nije sastajao s loptom, slavili su i poneko točno dodavanje. Najmanja nada da bi se akcija mogla razviti u šansu ili gol za posljedicu je imala hinjeno oduševljenje. Te se večeri baš dobro vidjelo koliko Zagrepčanima treba pozitive. I kako je lijepo biti građanin nogometnog svijeta.

Koji dan poslije čitam o mjerama predostrožnosti uoči utakmice Hrvatska – Mađarska. Svatko sam neka procijeni koliko je šale u rečenici da će pola Splita biti blokirano. Samo skrolanje teksta je potrajalo, a čitanje ograničenja kretanja i parkiranja desetak minuta.

Politički značaj je lako shvatljiv. Ali, doista, ako je to cijena, vrijedi li platiti? Sjećam se summita G8 u Genovi. Mala površina na kojoj su se okupili lideri najjačih ekonomija svijeta bila je najsigurnije mjesto na svijetu. Ali nikad nisam vidio beživotniji komad kugle zemaljske. Ima ljudi, života nema. Okolo prosvjednici, suzavac, policija, u tom ograđenom dijelu svijeta svega blaga, ali života tamo nije bilo.

Ne znam treba li ljudima koji žele gledati hrvatsku reprezentaciju u Splitu to omogućiti makar do tribina morali prolaziti kontrole kao da u loži sjede gazde G8, ili je pametnije pričekati konsenzus, vrijeme u kojem reprezentaciji domaćinstvo u Splitu neće biti potencijalno teško gostovanje. Ali znam da, gdje god se ikoga tko ni za što nije kriv mora braniti od sunarodnjaka, cijeli aparat na tome angažirati – nema smisla.