Uređaj "X-patch" snima, a računalo automatski bilježi svaku promjenu neuroloških funkcija ragbijaša. To će omogućiti povlačenje ragbijaša iz igre tijekom utakmice...
Ragbijaši Saracensa na glavi nose 'X-patch', štit za mozak
Ragbijaši londonskog kluba Saracens na utakmicama ispod uha nose mali, flasterom prilijepljeni transmitor. Takozvani "X-patch" bilježi promjene neuroloških funkcija prilikom udarca u glavu.
Svi podaci automatski se bilježe na laptopu i koristit će ih pri znanstvenom istraživanju o potresu mozga i ostalim ozljedama izazvanim izravnim udarcima u glavu. Oko 400.000 eura stoji istraživanje, financira ga zaklada Drake.
- Pristali smo na ovo jer sam uvjeren da je istraživanje od ključne važnosti za zdravlje ragbijaša. Ne želim jednog dana, za 20 i više godina, posjećivati neke od ovih igrača u bolnici jer će bolovati od demencije ili, ne daj Bože, neke druge bolesti kao posljedice udaraca u glavu - rekao je Edward Griffiths, izvršni direktor Saracensa, i dodao:
- Ovo je mnogo važnije od pobjeđivanja i osvajanja naslova. Naš sport, nažalost, godinama ignorira posljedice za zdravlje s kojima su suočeni mnogi bivši ragbijaši. To više nećemo činiti, koliko god nas bilo strah kakvi će biti rezultati istraživanja.
"X-patch" na utakmicama ne nose svi igrači Saracensa. Primjerice, igrači u "scrumu" ne mogu ga nositi jer su najizloženiji izravnim kontaktima i "X-patch" im je smetao. Prilikom guranja za loptu znao se i otrgnuti. Devetorica igrača zasad ih stalno imaju, ostali ga koriste samo na treninzima.
- Do ljeta ćemo imati dovoljno podataka da izradimo profil svakog našeg igrača što će nam omogućiti da reagiramo odmah u tijeku utakmice, da ih povučemo iz igre ako računalo registrira i najmanje promjene u funkciji mozga - kaže prvi čovjek Saracensa.
Na temelju sličnih istraživanja NHL je 2011. usvojio strogi pravilnik prema kojem hokejaš, za kojeg liječnik posumnja da ima potres mozga, odmah obavezno odlazi s njim na mirno mjesto gdje bude podvrgnut unificiranom testu. Liječnik odlučuje smije li nastaviti i snosi posljedice za svoju odluku. Takvo što, nažalost, ne postoji ni u ragbiju ni u nogometu.
Kacigu nose samo igrači u "skupu"
Chelseajev golman Petr Čech nosi ragbijašku kacigu koja mu štiti glavu nakon frakture lubanje. Nažalost, u ragbiju tu kacigu nose samo igrači u skupu...
"X-patch" nose ispod uha
Uređaj bilježi svaku, pa i najmanju promjenu neuroloških funkcija. Istraživanje o posljedicama udaraca u glavu stoji oko 400.000 eura.
Protokol u Europi uopće ne postoji...
NHL i NFL riješili su pitanje potresa mozga točno utvrđenim protokolom. Zabranili su da o nastavku igre odlučuju trener ili igrač sam, kao što je sad slučaj u ragbiju, pa i u nogometu.