GENIJALNI BRALIĆ Trener braće Valenta i Martina Sinkovića, Nikola Bralić, usavršio je teoriju ruskoga znanstvenika te stvorio zaveslaj koji nam donosi medalje
Svi kopiraju braću Sinković: Zaveslaji im nastaju u labosu
Prije pet godina treneri drugih reprezentacija govorili su
Nikoli Braliću
da je njegov zaveslaj promašaj, da je predubok. Brzo su zašutjeli jer Bralićev je četverac osvojio svjetsko zlato. A danas su snimke s treninga
Martina
i
Valenta Sinkovića
najtraženiji filmići u svjetskom veslanju.
- Da, snimke se vrte u svijetu. Snimao sam pripreme, koje sam dao svojem čovjeku iz kluba da mi montira i pripremi za seminar. Usput je stavio i na YouTube. Jako je gledano, doznao sam da se snimke vrte i u Americi te Engleskoj i da su komentari pozitivni da ti mozak stane. Dive se preciznosti, impresionirani su tehnikom - istaknuo je Bralić.
Nije to nazvao svojim zaveslajem, nego usavršenim. Kaže da je ideju pokupio od ruskog biomehaničara i veslačkog teoretičara
Valerija Klešnjeva
.
- Na tom zaveslaju počeo sam raditi početkom 90-ih kad je u Zagreb kod mene došao Ninoslav Saraga. Tada sam naišao i na Klešnjevov rad i tu je počela priča. Malo sam prilagodio njegova istraživanja, a nakon što su Saraga i Martinov počeli ostvarivati velike rezultate, bio sam siguran da je to prava stvar. Od Klešnjeva se razlikujem po tome što on traži jaki ritam na početku, a ja jaki ritam na kraju. To je zaveslaj koji ima glavu i rep, biomehanički je opravdan, vrlo je precizan i eksplozivan - kaže Bralić.
Da bi mikronskom točnošću njegovi veslači pogađali vodu potrebne su godine rada.
- Nama je trebalo četiri ili pet godina. I premda nas pokušavaju kopirati, mislim da to nikome neće uspjeti. Jer do tog zaveslaja postoje vježbe za koje drugi ne znaju kako ih treba izvoditi. Uostalom, mi svake godine radimo druge vježbe, a bez onih prvih sigurno nitko neće uspjeti ponoviti naš zaveslaj. Sve je to nadogradnja - kaže Martin Sinković.
Mnoge reprezentacije sa snimki su prešle i na praktične pokušaje kopiranja.
- Da, vidjeli smo mnoge naše vježbe kod drugih reprezentacija. Lijepo je biti taj koji postavlja standarde. Kad se najveće veslačke sile trude kopirati, onda znaš da si napravio nešto veliko. To je, prije svega, veliko priznanje za našeg trenera - kaže Valent.
Bralić danas ima 63 godine, ali i dalje uči te prati trendove. A već radi na novom “izumu”.
- Razmišljam da dio pritiska koji stvaramo dolaskom u zadnju poziciju eliminiramo susretnim kretanjem. Mislim da bismo time mogli puno dobiti. Razgovarat ću s Klešnjevim, on u labosu ima potrebni instrumentarij pa ćemo nešto probati - istaknuo je Bralić.
I to je dio tajne zašto su njegovi veslači korak ispred.
- Bralić je najbolji omjer starog i novog. Zna od novoga probrati što je dobro i potom uklopiti u trening. Ništa drastično ne mijenja, nego dodaje sitnice koje rade razliku - kaže Martin.