SAD SVI ZNAJU TKO JE Norveški golman Torbjorn Bergerud, imali smo se prilike u to uvjeriti, najbolji je na SP-u. Drugi strijelac SP-a je Angolac, a naš Lovro Mihić pokazao je veliki potencijal
Torbjorn Bergerud senzacija je SP-a: Ovo su otkrića turnira...
Nikad prije Norveška nije igrala u finalu velikog natjecanja, a sad su tu, na korak od zlata, zahvaljujući jednom čovjeku - Torbjornu Bergerudu. Gotovo pa nepoznatom 22-godišnjaku čije je ime postojalo samo u tekicama najzagriženijih rukometnih fanova.
Iako u Hrvatskoj nikad neće biti omiljen, Norvežanin predstavlja ono zbog čega volimo gledati velika natjeanja. U četvrtfinalu je protiv Mađarske bio MVP, a onda je Horvatu u zadnjem trenutku skinuo sedmerac. Zapamtite to ime - urlao je norveški komentator. I hoćemo.
Ako ste mislili kako je neki velikan već zakapario usluge sjajnog mladoga golmana, varate se. Bergerud brani gol danskog Holstebroa, kluba nastalog prije nepunih 16 godina, čiji su najveći uspjesi u povijesti dva druga mjesta u prvenstvu. Njegov klub zapravo je puno poznatiji po ženskom rukometu - cure su dvostruke pobjednice EHF kupa.
O njima ćete još puno čuti
Norvežanina smo posebno zapamtili zbog toga jer smo ga imali priliku gledati, ali ovo prvenstvo donijelo nam je još nekoliko dragulja koji će idućih godina dominirati svjetskim rukometom, počevši od našeg Lovre Mihića. Kad god je trebalo, Lovre bi ušao u igru i u maniri puno iskusnijih krila pronalazio tih desetak centimetara nebranjene mreže.
Utakmica sa Saudijskom Arabijom bila mu je prva na velikoj smotri za Kauboje, a on je u njoj bio stopostotan, pogodio je sva četiri udarca i prelomio utakmicu. Željko Babić pustio ga je na teren protiv Čileanaca koji su samo u čudu mogli promatrati kako ih Mihić “buši” kad god mu se prohtije.
Lovro je sad u Wisli Plock, ali ne sumnjamo kako će u budućnosti zasjati u dresu nekog od velikana. Odličan turnir je i iza Francuza Adriena Dipande. On se tek u 28. godini izborio za mjesto u momčadi, a sudeći po igrama - teško da će ga izgubiti.
Ako smo mi krilo za budućnost pronašli u Lovri Mihiću, onda su Slovenci isto to napravili s Blažom Jancom. Najbolji je Slovenac na prvenstvu, gotovo pa nije promašio udarac, a sve to su primijetili u Kielceu, s kojim je 20-godišnjak potpisao ugovor.
Došli tiho i ušli u legendu
Iako je u reprezentaciji tek nešto više od šest mjeseci, stariji i iskusniji igrači često u najtežim situacijama loptu daju baš njemu, jer ima ono “nešto”. Zbog te zdrave doze mladenačke drskosti, gotovo pa nema osobe na svijetu koja ovom mladiću ne prognozira veliku karijeru.
Sve ove navedene igrače ste vjerojatno već pogledali, znate nešto o njima, međutim, i one, nazovimo ih egzotične reprezentacije, kriju poneki skriveni dragulj. Kad pogledamo ljestvicu strijelaca, nakon sjajnog Kirila Lazarova, na drugome mjestu je - igrač iz angolske lige - Sergio Lopes.
Čovjek je bez ikakvog respekta došao na turnir i zabio 47 golova. Nešto manje precizan, ali svejedno pucački raspoložen na turniru se pokazao i Argentinac Federico Fernandez. Kao i gore spomenuti Lopes, i Fernandez igra u domaćoj ligi, za klub zvan National University of Lujan.
Završit ćemo ovaj tekst s Amineom Bannourom, ovaj igrač teško da spada u kategoriju nepoznatog, ali njegovih 45 golova i 2. mjesto ljestvice strijelaca zaslužuju crticu.
I Mihić je pokazao da će biti pravi
DIPANDA ADRIEN (FRANCUSKA) Tek u 28. godini uspio se ustaliti u momčadi Francuske. Nije starter, ali neki njegovi golovi su bili ključni. Svojih 138 minuta do finala odlično je iskoristio.
AMINE BANNOUR (TUNIS) Za poznavatelje rukometa jedno staro ime. Zadnje desetljeće igrač koji je obilježio tuniski rukomet. Na SP-u zabio 45 golova i treći je naj strijelac turnira.
SERGIO LOPES (ANGOLA) Drugi najbolji strijelac prvenstva, ujedno i među igračima koji su najviše pucali na ovom turniru. Sa sedam metara pogodio 14/17, tome dodao još 33 gola iz igre.
JANC BLAŽ (SLOVENIJA) U šest mjeseci prometnuo se od popune za klupu u jednog od glavnih igrača Slovenije. Za Slovence debitirao ove godine u Riju, a u 14 nastupa zabio je 60 golova.
LOVRO MIHIĆ (HRVATSKA) Na prvom velikom turniru pokazao je da Željko Babić nije pogriješio što ga je pozvao. Na terenu je proveo nešto više od dva sata, a zabio je više od 90 posto udaraca.
TORBJORN BERGERUD (NORVEŠKA) Uvijek je bio tu u ključnim trenucima za Norvešku. Obranio je 76 od 225 golova te čak šest sedmeraca. Samo je Bjornsen igrao više od njega na turniru.