Nova dramatična studija pokazuje kakav bi utjecaj globalno zatopljenje moglo imati na biljne i životinjske vrste, ako se svjetski čelnici ne odluče na akciju
Ako ništa ne poduzemo svaka šesta vrsta mogla bi izumrijeti
Svaka šesta biljna ili životinjska vrsta, odnosno njih 16 posto, moglo bi izumrijeti, ako ništa ne poduzmemo u borbi s klimatskim promjenama, navodi se u novoj studiji objavljenoj u časopisu Science.
Novo oštro upozorenje stiže nekoliko mjeseci prije UN-ova skupa o klimi na kojem će krajem godine šefovi država razgovarati o planu za suzbijanje emisija štetnih plinova.
Najugroženije su vrste koje žive u Južnoj Americi, Australiji i na Novom Zelandu, a jedan od razloga je i što na tom području žive brojne endemske vrste. Njima prijeti i relativno mala kopnena masa Australije i Novog Zelanda, što znači da te vrste ne bi mogle migrirati u borbi s temperaturama.
Studija, koja je proučavala ubrzanje rizika izumiranja vrsta zbog klimatskih promjena, proučavala je 131 drugu studiju koje su imale velike razlike u procjenama stupnja izumiranja kojeg će sigurno biti, ako se svjetski čelnici ne odluče zajednički na velike promjene.
Glavni autor studije, Mark Urban sa Sveučilišta u Connecticutu, kaže kako ljudi još imaju vremena da to spriječe, ali da je vremena sve manje. Za Huffington Post dodaje kako će razina gubitka biološke raznolikosti biti sve brža sa svakim stupnjem za koji se zagrije planet.
Emisije CO2 lani su se stabilizirale po prvi put u 40 godina, uglavnom zbog sve raširenijeg prihvaćanja obnovljivih izvora energije. No, prošla je godina bila i najtoplija otkad se mjeri, a čini se da bi ova mogla potući taj rekord.