Obavijesti

Tech

Komentari 6

Astronauti na ISS-u počastili se tacosima s čili papričicama koje su uzgojili na svemirskoj postaji

Astronauti na ISS-u počastili se tacosima s čili papričicama koje su uzgojili na svemirskoj postaji

Sjeme zelenih čili papričica na ISS je dopremljeno još u lipnju, u sklopu NASA-ina eksperimenta koji se odvija pod nazivom Plant Habitat-04, a svrha mu je ustanoviti koju je hranu moguće uzgojiti u svemiru

VIDEO

U sklopu istraživanja provedenog na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), NASA-ini su se astronauti prošli vikend počastili tacosima s preljevom od zelenih čili papričica uzgojenih na postaji, piše Business Insider.

Sjeme zelenih čili papričica na ISS je dopremljeno još u lipnju, u sklopu NASA-ina eksperimenta koji se odvija pod nazivom Plant Habitat-04, a svrha mu je ustanoviti koju je hranu moguće uzgojiti u svemiru.

Eksperiment bi trebao pridonijeti utvrđivanju potencijalnih izvora hrane kada započne uspostavljanje stalnih baza na Mjesecu i Marsu. NASA ističe da su ljute papričice tek dio većega plana čiji je krajnji cilj povećati broj prehrambenih namirnica koje će astronauti uspjeti uzgojiti u svemiru za vrijeme predstojećih misija.

U lipnju je na ISS stiglo 48 sjemenki koje su potom smještene u Advanced Plant Habitat veličine mikrovalne pećnice.

Uzgoj ove vrste povrća mogao bi pomoći znanstvenicima da saznaju više o "interakcijama biljaka i mikroba“ u svemiru, stoji u službenom priopćenju.

Za razliku od nekih drugih kultura koje su astronauti dosad uzgajali, poput rotkvica i salate, čili papričice zahtijevaju više vremena za klijanje i za konačno sazrijevanje plodova, rekli su iz NASA-e.

I nakon četiri mjeseca astronauti su konačno uživali u plodovima svoga rada, no prethodno su prikupili podatke o uzgojenim plodovima, a tacose su pripravili od govedine, rajčica, artičoka i ljutih papričica, rekla je NASA-ina astronautkinja Megan McArthur. Dodala je da su ona i kolege nakon kušanja papričica morali ispuniti anketni listić o kvaliteti hrane.

NASA smatra da uzgoj hrane u svemiru ima logističke prednosti u odnosu na opskrbu ISS-a pakiranim namirnicama koje stižu sa Zemlje te da bi uzgoj 'svemirskih usjeva' mogao imati brojne psihološke dobrobiti za posadu.

Naime, pakirane namirnice s vremenom gube na kvaliteti, smanjuje im se hranjivost, kao i sastojci poput vitamina C i K, a upravo ljute papričice sadrže nekoliko esencijalnih sastojaka, bogate su vitaminom C te daju raznovrsnost meniju posade na ISS-u.

Zbog života u uvjetima bez gravitacije astronauti gube osjećaj mirisa i okusa. Stoga im je začinjena hrana omiljena.

"Izazov je nahraniti posadu u niskoj orbiti Zemlje, a zatim istraživače održati na životu tijekom predstojećih misija izvan niske Zemljine orbite do odredišta, uključujući i Mjesec, u sklopu programa Artemis i na kraju do Marsa", rekao je Matt Romeyn, glavni istraživač NASA-ina eksperimenta Plant Habitat-04, dodavši da je eksperiment ograničen zbog usjeva kojima nije potrebno skladištenje niti opsežnija obrada.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 6
VIDEO

Vozili smo novu Škodu Kodiaq: Impresivno prostrani SUV
SVJETSKA PREMIJERA

Vozili smo novu Škodu Kodiaq: Impresivno prostrani SUV

Rijetko koji model na tržištu ovdje nudi više prostora, i iskreno, trenutno nam ne pada na pamet ni jedan veliki SUV koji bi imao više prostora od ove Škode

Osječki gimnazijalci prijavili su se treći put: U Školi budućnosti došli  smo i do pobjede...
VELIKA MOTIVACIJA

Osječki gimnazijalci prijavili su se treći put: U Školi budućnosti došli smo i do pobjede...

Nastavnica informatike Jelena Radlović i njezini učenici u I. gimnaziji Osijek po treći put su se prijavili za sudjelovanje u edukativnom projektu tvrtki STEMI i Infobip uz podršku A1. Učenici su željni novih znanja
CARNET nabavio 5686 komada opreme i uređaja za pomoć u učenju djeci s teškoćama
ATTEND PROJEKT

CARNET nabavio 5686 komada opreme i uređaja za pomoć u učenju djeci s teškoćama

U dvije godine provedbe 32 odgojno-obrazovne ustanove u 22 grada opremljene su modernim uređajima, računalima i programima, te su educirani stručnjaci koji rade s djecom s teškoćama