Umjetna trupla toliko vrlo su realistična, a predstavljaju vrlo vjernu repliku ljudskog tijela, od kože i tkiva pa sve do organa i elastičnih tetiva. Sadrže 85 posto vode
Jezivi 'umjetni mrtvaci' dišu i krvare, a miču se klikom miša
Istina je da imaju loš miris i da su zastrašujuća, ali mrtva tijela za studente medicine ključna su u njihovom stručnom usavršavanju. Problem u posljednje vrijeme predstavlja njihov nedostatak za koji rješenje ima kompanija SynDaver.
Njihova umjetna trupla toliko vrlo su realistična, a predstavljaju vrlo vjernu repliku ljudskog tijela, od kože i tkiva pa sve do organa i elastičnih tetiva, piše Daily Mail.
Baš kao i ljudsko tijelo, i ovi "umjetni mrtvaci" sadrže 85 posto vode zajedno s raznim vlaknima, solima i organskim spojevima.
No, postoji jedna razlika u odnosu na ljudska trupla. Ovi modeli mogu se ponašati i kao živi ljudi. Mogu krvariti, disati pa čak se i širiti kad su izloženi svjetlu. Njihove pokrete moguće je kontrolirati preko tablet računala.
- To je dobro, ne samo iz etičkih razloga jer na ovaj način izbjegavamo i testiranja na žitotinjama - rekao je autor projekta dr. Christopher Sakezles dodavši da su etički razlozi bili glavni zbog kojih je počeo dizajnirati umjetna tijela. Tijela su inače napravljena od sintetskog ljudskog tkiva.
Ova trupla imaju mogućnost ponovnog korištenja. Kad budući liječnici na njima izvrše "operaciju", ona se mogu poslati proizvođaču koji će ih popraviti. Jedini problem je cijena tog popravka koja se kreće oko 2500 dolara.
Cijene modela kreću se oko 15.000 dolara.