Brojni faktori utječu na stabilnost gradova, a njih više od 2000 na karti 'krhkih gradova' prikazao je stručnjak za sigurnost. Najugroženiji su oni u Africi i na Bliskom istoku
Napravio kartu koja prikazuje kojim gradovima prijeti raspad
Dok veliki dijelovi svijeta uživaju u sigurnosti, odličnim zdravstvenim uvjetima i tehnološkom napretku, u brojnim gradovima situacija je drastično lošija. Visoka nezaposlenost, nejednakost, loša zdravstvena skrb i strah za vlastiti život samo su neki od faktora zbog kojih su ti gradovi izloženi društvenom ili ekonomskom raspadu.
Njih je na karti 'Krhkih gradova' prikazao Robert Muggah, stručnjak za globalnu sigurnost i voditelj Igarape instituta. Izdvojio je 11 faktora 'krhkosti' gradova koristeći podatke Svjetskog gospodarskog foruma, UN Sveučilišta iz Japana i zaklade SecDev kako bi stvorio interaktivnu kartu svijeta koja prikazuje te krhke gradove. Što je boja crvenija, to je stanje teže na tom području. Podaci iz 2015. pokazuju kako je najstabilnije stanje u Europi i na istoku Azije, dok su Bliski istok i supsaharska Afrika najkrhkiji.
Najbolja ocjena za grad je 1 dok je najlošija 4. Inače, karta prikazuje gradove s više od 250.000 stanovnika. Zagreb tako ima ocjenu 2. Govoreći o Europi, kao veliku prijetnju gradovima navode se klimatske promjene, a rizik je i prelijevanje sukoba s Bliskog istoka i dolazak brojnih izbjeglica.
- Ako ima dobre vijesti u ovome, to je da ta krhkost gradova nije stalno stanje - rekao je Muggah za Business Insider. Različiti faktori utječu na stanje gradova. Stanje na Bliskom istoku krhko je zbog terorizma, ali i brze urbanizacije, dok u središnjoj Americi gradove pogađaju prirodne katastrofe i ubojstva.