Tisuću puta tanji od ljudske vlasi, strojevi koje su dizajnirali osvajači Nobelove nagrade omogućili su kemiji novi razvoj, ali i kreiranje strojeva na molekularnoj razini.
Nobela za kemiju dijele autori najmanjih strojeva na svijetu
Jean-Pierre Sauvage, Sir J Fraser Stoddart i Bernard L Feringa dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za kemiju za dizajn i sintezu strojeva na molekularnoj razini i pomak kemije u nove dimenzije.
Njihovi strojevi su tisuću puta tanji od vlasi ljudske kose, a nagradom se odaje priznanje za uspjeh u povezivanju molekula i dizajn najrazličitijih predmeta na molekularnoj razini poput mišića ili motora. Njihovim radom moglo bi se omogućiti dostavljanje lijekova unutar tijela na točno određeno mjesto, recimo direktno na stanice raka, a taj rad bi mogao imati primjenu i u razvoju pametnijih materijala.
- Oni su savladali kontrolu pokreta na molekularnoj razini - rekao je Olof Ramstrom iz Odbora za dodjelu Nobelove nagrade.
Sauvage je bio prvi koji je 1983. uspio povezati dvije molekule u obliku prstena i formirati lanac, a osam godina kasnije Stoddart je uspio spojiti taj molekularni lanac na osovinu, što je omogućilo razvoj sićušnih dizala, molekularnog mišića i čipa. Bernard Feringa koji je rekao kako je šokiran nagradom, bio je prvi koji je razvio molekularni motor. On je 1999. uspio natjerati elisu molekularnog motora da se rotira u istom smjeru. Njime je uspio rotirati stakleni cilindar koji je 10.000 puta veći od samog motora, a dizajnirao je i nanoautomobil.