Britanski i norveški znanstvenici su otkrili stanice u mozku koje zajednički rade i omogućuju nam da znamo gdje se nalazimo i kako doći do drugog mjesta.
Nobela za medicinu dobili za otkriće 'GPS sustava' mozga
Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu ove godine je podijelilo troje znanstvenika za svoj rad na otkriću 'GPS sustava' našeg mozga, odnosno unutarnjem sustavu u mozgu zbog kojeg se možemo orijentirati u prostoru.
Nagradu su dobili britanski znanstvenik John O'Keefe te norveški bračni par May Britt i Edvard Moser.
O'Keefe je još 1971. otkrio prvi dio ovog sustava pozicioniranja, odnosno otkrio je da se određene stanice u hipokampusu aktiviraju uvijek kad je štakor na određenom dijelu prostorije. Druge stancie su se aktivirale na drugim mjestima, a O'Keefe je zaključio da te stanice formiraju mapu prostorije. Više od tri desetljeća kasnije, Moserovi su 2005. godine otkrili drugi dio ovog sustava. Oni su otkrili stanice koje stvaraju koordinatni sustav i omogućuju precizno pozicioniranje i pronalaženje puta. Njihove stanice i one koje je otkrio O'Keefe u konačnici omogućuju da znamo gdje smo i kako doći do drugog mjesta, ali i rješavaju pitanje koje je mučilo filozofe i znanstvenike, Kako mozak stvara kartu prostora koji nas okružuje i kako se znamo kretati kroz kompleksno okruženje?