Fotografije su snimljene s udaljenosti od više od 1,5 milijuna km od Zemlje. Zahvaljujući Sunčevoj svjetlosti jako se dobro vidi površina tamne strane Mjeseca
'Otpisani' satelit snimio sjajan video tamne strane Mjeseca
Navikli smo na prizor i slike Mjeseca. No, svako malo i naš Mjesec zna iznenaditi. Ovoga puta nije riječ o "plavom" Mjesecu, nego o nevjerojatno rijetkoj i kvalitetnoj fotografiji Mjesečeve tamne strane.
NASA-in satelit DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) snimio je pogled na Zemlju upravo u trenucima prolaska Mjeseca između Zemlje i Sunca. Serija zadivljujućih fotografija prikazuje udaljenu stranu Mjeseca koja se nikad ne vidi izravno sa Zemlje i to upravo dok je obasjava Sunčeva svjetlost.
Fotografije su snimljene 17. srpnja s udaljenosti od
više od 1,5 milijuna km od Zemlje
i pokazuju Mjesec kako se kreće preko Tihog oceana u smjeru Sjeverne Amerike. Zahvaljujući Sunčevoj svjetlosti jako se dobro vidi površina inače Zemlji uvijek tamne strane Mjeseca.
Prvi je puta ta strana Mjeseca čovječanstvu bila prikazana 1959. godine u misiji Sovjetskog saveza. NASA-in satelit DSCOVR je na misiji praćenja Sunčevih vjetrova. Kada detektira pojačano emitiranje čestica sa Sunca šalje upozorenja na Zemlju. No, dvaput godišnje će biti i u misiji snimanja Mjeseca.
- Fotografije su zadivljujuće. Ovo je prava rijetkost i neobičan prizor jer da biste snimili ovako nešto treba vam letjelica koja će otići dalje od Mjeseca. Rijetko kada imamo priliku snimati iz te perspektive. Zbog svoje misije ova letjelica nalazi se na idealnom mjestu da promatra kako Sunce obasjava Zemlju. To znači da može također vidjeti i posve obasjan Mjesec, a to vam daje posve novi pogled. Ovakav Mjesec ne možemo vidjeti sa Zemlje - pojasnio je Michael Brown, astronom sa Sveučilišta Monash.
Zanimljivo je da satelit DSCOVR umalo nije ni lansiran jer ga je Busheva administracija bila stopirala zbog sumnje u znanstvenu iskoristivost projekta. Projekt je ponovno dobio zeleno svjetlo tek nakon Busheva odlaska iz Bijele kuće, a na kraju su izračuni pokazali da, obzirom da je sam satelit već bio napravljen (stajao je
100 milijuna dolara
), je jeftinije lansirati satelit jer bi u protivnom troškovi zbog razmontiranja bili još veći.