Većina laika pametnom kućom smatra sustav koji im omogućava upravljanje "na dugme", odnosno putem pametnog telefona, daljinskog upravljača i slično.
Pametna kuća brine o sebi i rješava vaše rutinske zadatke
Koliko često ste se na putu do posla pitali jeste li isključili glačalo? Jeste li ostavili upaljeno svjetlo u kupaonici? Počelo je kišiti, a niste sigurni jeste li zatvorili prozore? Koliko puta ste poželjeli da vas dočeka topla kuća kada se vraćate sa skijanja? Moderna tehnologija omogućuje da kuća bude novi član obitelji o kojem ukućani ne moraju voditi brigu. Pametna kuća ili stan omogućava stanarima da se koncentriraju na druge obaveze dok kuća sama brine o svakodnevnim, rutinskim zadaćama.
“Kada navečer legnem u krevet, ne želim razmišljati jesam li ugasio svjetlo, isključio štednjak ili zatvorio prozor. Kada u pametnoj kući idete spavati, pritiskom na jedan gumb svjetla se pogase, rolete se spuste ili se dignu, ovisno o vašoj želji, utičnice se isključe i slično. Na odlasku iz kuće pritiskom na gumb “Odlazim” kuća ostaje prepuštena sebi. Pametna kuća će sama zatvoriti prozore ako je počelo kišiti, spustiti rolete ili ih podići ovisno o tome želite li sunce u kući ili ne. Pametna kuća može sama paliti i gasiti svjetla po hodnicima i stubištima, ali ako joj kažemo da je sada u toku party, onda će svjetla biti stalno upaljena” ističe samo neke od mogućnosti pametnog sustava projektant tvrtke Nordom - Emil Prpić.
Ne tako davno, ideja o kući koja se brine sama o sebi bila je predmet znanstvene fantastike. Razvoj tehnologije, posebice smart phone-a omogućila je da kućom upravljamo dodirom tipke ili čak glasovnom naredbom. Sam koncept počeo se javljati sredinom osamdesetih godina. S jedne strane su se počeli javljati proizvođači složenijih rješenja za unificirano upravljanje multimedijskim sustavima. S druge strane su standardizirana rješenja upravljanja rasvjetom te grijanjem, klimatizacijom i ventilacijom počela iz velikih zgrada prelaziti na kuće i stanove. Danas postoji neprofitna udruga KNX s preko 400 proizvođača opreme i softvera za pametne objekte koja održava i razvija KNX standard komunikacije koji je danas najrašireniji i najpriznatiji u Europi za izvedbu sustava pametnih kuća i zgrada.
Većina laika pametnom kućom smatra sustav koji im omogućava upravljanje "na dugme", odnosno putem pametnog telefona, daljinskog upravljača i sl. Pametna kuća može i to, ali ne zovemo je zato "pametna".
Pametna je jer može:
- mjeriti temperaturu, vlagu, kvalitetu zraka i osvijetljenost u svakoj od prostorija
- upravljati grijanjem, hlađenjem, zračenjem, zasjenjivanjem i umjetnom rasvjetom u svakoj od prostorija
- pratiti kretanje ljudi kroz kuću (u svrhu protuprovalne zaštite, ali i upravljanja svjetlima u prolaznim prostorijama)
- mjeriti meteorološke prilike (vanjska temperatura, vlaga, kiša, vjetar, dan/noć, intenzitet i položaj sunca, GPS točno vrijeme)
- upravljati dvorišnim i garažnim vratima na razne komforne načine (jednostavnim pozivom s ovlaštenog mobitela na broj kuće, SMS porukom, klasičnim daljinskim upravljačem, RFID identifikacijskom karticom ili privjeskom)
- upravljati multimedijskim sustavima u kući - kućno kino, projekcijsko platno, projektor, ali i kućni glazbeni razglas (slušanje glazbe ili radija po izboru u svakoj sobi drugačije, a sve s iste kućne fonoteke)
- upravljati navodnjavanjem vrta i dvorišta
- upravljati bazenskom tehnikom
- omogućiti korisniku i ručno upravljanje svim tim, kad korisnik to traži
Tko može upravljati pametnom kućom, što kada se sustav pokvari ili nestane struje i koliko se uistinu isplati ovaj luksuz saznajte u sljedećem članku.