Selfie i umjetnost mogu zajedno, pokazuje to zanimljiv projekt u kojem umjetnička djela "fotografiraju" sama sebe, a među njima će biti i onih iz trogirskog muzeja
Staro i novo: Kako bi bilo kad bi remek-djela postala selfie
Čim smo saznali, odlučili smo se priključiti. Ideja je simpatična, originalna i odličan je način da promoviramo kulturnu, umjetničku i slikarsku baštinu grada. Ma, cijele države, kaže Maja Maljković iz Muzeja grada Trogira, prvog hrvatskog muzeja koji je prije nekoliko dana postao dijelom zanimljivog projekta Olivije Muss.
Ta je danska dizajnerica tijekom posjeta Nacionalnoj galeriji u Kopenhagenu prijateljicu zamolila da joj pomogne da uz jedan od slikarskih povijesnih portreta ruku s mobitelom namjesti tako da izgleda kao da portretni lik “okida” selfie. Ili sebić, sveprisutni fenomen današnjice. Olivia je prijateljicu u pozi fotografirala i bila je oduševljena činjenicom da takvo jednostavno poigravanje i miješanje prošlosti i sadašnjosti nudi neko sasvim novo viđenje umjetničkog djela.
Na tumblru, platformi za bloganje, pokrenula je Muzej selfieja, virtualnu galeriju slikarskih/selfie radova i pozvala druge da daju svoj doprinos. Prvi muzej koji se priključio bio je Pinakoteka u Münchenu. Muzej grada Trogira u tu je svrhu podijelio dva rada iz svojeg stalnog postava. Jedan je portret Lovre Burića iz 19. stoljeća, a drugi ulje na platnu koje prikazuje Luciju Andreis te je dio zbirke 17. i 18. stoljeća.
Da selfie nije prezrena forma koju umjetnički svijet ne priznaje pokazuje i globalni projekt Museum Selfie s početka 2014. godine. Muzeji i galerije u cijelom svijetu pozvale su kustose, voditelje galerija i posjetitelje da snime selfie uz neki od muzejskih izložaka i uz hashtag #MuseumSelfie postave na Twitter. Projekt je naišao na velik odaziv i ispunio svoj cilj - osvijestiti i informirati ljude o tome kolika umjetnička blaga kriju muzeji.