Francuska kompanija Firmus razvila je spremnik koji otpadnu vodu pretvara u pitku. Omogućit će bolji rad astronautima, ali i život ljudima bez čiste vode
Superstroj na Arktiku otpadnu vodu može pretvoriti u pitku
Čovjek dnevno iskoristi kilogram kisika, hrane i oko tri litre vode. Njezino recikliranje ključno je i za život astronauta u svemiru, kaže Christophe Lasseur, voditelj projekta za recikliranje nečiste vode.
Pod nazivom Firmus koncentrirali su se na obradu vode koju svaki čovjek koristi u pranju posuđa i pripremi hrane. Takve dnevno potrošimo od dvije do 20 litara po čovjeku, a može se ponovno iskoristiti.
- Da bismo testirali svoj aparat, poslali smo ga u kontejneru u jednu od znanstvenih stanica na Arktik. Bez prestanka radi od prvog pokretanja 2005. - kazao je Lasseur medijima. Inače, stroj radi tako da prvo vodu provodi kroz saće. Izrađeno je od keramike preko koje su omotane niti 700 puta finije od ljudske kose i sakupljaju nečistoće. Potom se ona filtrira kroz nekoliko sustava membrana. Njih su tijekom godina nekoliko puta zamijenili, kako kvaliteta pročišćene vode ne bi pala. Pokusi su pokazali kako ju je sustav efikasno pročistio i od različitih otrovnih kemikalija koje su se izlile u odvod.
Prema napucima znanstvenika, isti sustav počeli su koristiti i u jednom selu u Maroku. Izvore su im zatrovali pesticidi i nitrati iz zemlje, a uz pomoć Melisse ponovno mogu imati vodu za piće.