Nova istraživanja pokazuju da bi se urin astronauta uz pomoć genetski modificiranog kvasca mogao koristiti za proizvodnju bioplastike, ali i raznih hranjivih tvari, što bi moglo koristiti i nama na Zemlji
Tajni sastojak za Mars: Radili bi plastiku od urina astronauta
Astronauti dobro znaju da se u svemiru ništa ne baca. Tako se i sada urin reciklira kako bi na postaji u orbiti imali pitku vodu. No znanstvenici rade na novom sustavu, koji bi urin astronauta i zrak koji su izdahnuli mogao pretvoriti u plastiku za izradu alata ili druge hranjive tvari.
Taj sustav koji razvijaju na Sveučilištu Clemson oslanja se na posebnu vrstu kvasca (Yarrowia lipolytica) koji koristi ureu kako bi izvukao dušik, dok alge osiguravaju izvor šećera, lipida i drugih hranjivih sastojaka. Te alge su ovdje i zato da budu posrednik koji će osigurati ugljik tako što će preraditi CO2 koji smo izdahnuli.
Kvasac se može genetski modificirati kako bi proizvodio razne tvari, među kojima su i hranjive omega-3 masne kiseline koje tijelo ne može samo proizvesti. Druga ideja je i da se kvasac modificira kako bi mogli proizvoditi bioplastiku. Ona bi se pak mogla koristiti u 3D printeru koji već i je na postaji za izradu raznih plastičnih dijelova. No, znanstvenici upozoravaju da su još u ranoj fazi i da ne mogu proizvesti dovoljne količine za praktičnu primjenu. Tu su i drugi izazovi, jer znanstvenici ne znaju kako bi se ovi organizmi ponašali u okruženju Marsa i kako će se razvijati u mikrogravitaciji ili s povećanim zračenjem, prenosi Daily Mail.