Timothy Peake, bivši vojni pilot, postat će nakon 24 godine prvi Britanac koji će odraditi misiju. Putovanje do Međunarodne svemirske postaje trajat će šest sati
U nepoznato: Raketom će uz pjesmu Queena otići u svemir
Timothy Peake (43), astronaut Europske svemirske agencije (ESA), postat će prvi Britanac koji će služiti misiju na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) kad u utorak s ruskom raketom Soyuz-FG poleti u svemir. Za misiju se pripremao tri godine.
Peakov otac Nigel i njegova majka Angela u nedjelju su posjetili sina u Kazahstanu u svemirskom centru Baikonur.
- Neizmjerno sam ponosan na sina. Nisam uopće zabrinut jer znam da je dobro istreniran i znam da je pripremu za let temeljito odradio. Više sam zabrinut dok se vozi automobilom po autocesti nego što će sad otputovati u svemir - rekao je Peakov otac dok je promatrao raketu Soyuz TMA-19M na lansirnoj rampi koja će njegova sina odvesti u svemir.
Timothy Peake, bivši vojni pilot, postat će nakon 24 godine prvi Britanac koji će odraditi misiju na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Prije njega u svemiru na svemirskoj postaji Mir 1991. godine bila je Helen Sharman. Timothy se specijalizirao za helikopter Apache. Sudjelovao je u brojnim misijama u Keniji, Kanadi, Njemačkoj, a iza sebe ima više od 3000 sati letenja.
Članom Europske svemirske agencije postao je 2009. godine, kad su od 8000 ljudi upravo on i još petero prošli testiranje. Osim njega, danas će s lansirne rampe u 12.03 sati u svemir odletjeti i svemirski veterani, Juri Malenčenko iz Ruske svemirske agencije i Timothy L. Kopra iz NASA-e. Dok je Peake u nedjelju provjeravao je li sve u redu prije lansiranja, priznao je da je jedna od prvih stvari koje će učiniti u orbiti popiti šalicu čaja koju će napraviti od papira.
- U svemiru ću biti najmanje pet mjeseci i važno mi da takve male stvari poput ispijanja čaja prođu u redu - rekao je Peake za magazin Focus. Osim ispijanja čaja, astronaut je otkrio da za lansiranje pripremaju i “raketnu glazbu”, a jedni od hitova koji će slušati su “Don’t Stop Me Now” od Queena, “Beautiful Day” od U2 i “A Sky Full Of Stars” koji izvode Coldplay.
- Kad poletimo, glazba mora biti jako glasna - rekao je kroz smijeh Peake.
Putovanje do Međunarodne svemirske postaje trajat će šest sati, a kapsula će juriti 28.000 kilometara na sat. Proces polijetanja kontrolira računalo, a ako je potrebno astronauti mogu preuzeti kontrolu. Kad slete na ISS, astronauti će provesti 265 pokusa, a Peake će, uz pokuse, promatrati i učinke mikrogravitacije na tijelu.