U novoj studiji znanstvenici su proučavali odnos vinskih mušica i pivskog kvasca i otkrili kako mušice privlači mirisniji kvasac kojeg potom raznose na nova područja
Vinskim mušicama moramo zahvaliti za divan miris piva
Karakterističan miris piva lako ćemo prepoznati, a pivopije koje u njemu uživaju sada mogu znati i da postoji znanstveni razlog zbog čega pivo tako miriši. Naime, umjesto da privlači žedna grla, namjena mu je da privlači vinske mušice.
Naime, sićušne mušice razvile su odnos s pivskim kvascem, koji ovisi upravo o tome mirisu, pokazuje novo istraživanje. Kvasac proizvodi male količine sastojaka koji pivu daju karakterističan miris, a znanstvenici su ranije otkrili i gen koji je zaslužan za većinu aroma. Ako ga isključe, kvasac više ne ispušta te mirise, a ako ga dodatno potaknu, aroma bude puno više.
Upravo, oko takvih, pretjerano aktiviranih kvasaca su letjele mušice koje je prije više godina analizirao Kevin Verstrepen, prenosi Wired. U isto su vrijeme ignorirale kvasac bez mirisa.
U novoj studiji, objavljenoj u časopisu Cell Reports, Verstrepen i njegov tim iz Belgije analizirao je kako mušice reagiraju na mutirani kvasac. U kavez pun mušica su ubacili zrak s različitih kvasaca, i kao što je bilo za očekivati, mušice su reagirale na onaj koji je bio najmirisniji, a na one slabe nisu ni reagirale. No, kad su mušice sletjele na mirisni kvasac, pokupile bi i mikrobe i transportirale ih na druge dijelove kaveza.
Obje vrste u ovom slučaju imaju koristi, a takav odnos vjerojatno je prisutan već milijunima godina. Mušice jedu kvasac zbog njihovih proteina, a miris ih privlači, dok u zamjenu one šire kvasac na nova područja.
Kako se kvasac ne može samostalno širiti, vjerojatno je razvio ovu strategiju kako bi pobjegao iz okoliša koji nije hranjiv.
No, pivari obično preziru mušice koje mogu nositi i neželjene mikrobe. Primjerice, često su na trulom voću s kojeg mogu pokupiti octene bakterije, koje alkohol pretvaraju u ocat.