Obavijesti

Viral

Komentari 0

Što čitaju hrvatski zatvorenici? Erotski romani, Zlatarevo zlato i Tuđman. Žene lude za ljubićima

Što čitaju hrvatski zatvorenici? Erotski romani, Zlatarevo zlato i Tuđman. Žene lude za ljubićima

Zatvorenici u Lepoglavi "poludjeli" su za erotskim romanima, u Lipovici promišljaju o vjeri uz Bibiliju i Kuran, knjiga prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana hit je u Valturi...

Knjižnica najstrožeg hrvatskog zatvora Kaznionice u Lepoglavi ima više od 11.000 naslova pa svaki od zatvorenika raznog profila koji u njemu služe kaznu u njoj mogu pronaći štivo za sebe. Nekad je među najpopularnija bila knjiga Hrvatski monstrumi autora Dušana Miljuša, a jedne godine među najčitanijima je bio Kazneni zakon Marina Lulića.

U najpoznatijoj hrvatskoj kaznionici uz krimiće najposuđivaniji su trileri, povijesna proza i knjige za samopomoć. Umjesto Biblije i Kurana zatvorenicima u Lepoglavi draže su knjige dijametralno suprotnog sadržaja. Oni čitaju Zvonimira Majdaka, odnosno njegove erotske romane "Želim još puno puta" i "Gospođa" koje je pisao pod pseudonimom Suzana Rog, a u vrhu posudba su Kenan Crnkić i "Pazi kojeg vuka hraniš" te Pavao Pavličić s "Krvnom vezom". I u ostalim kaznionicama, najčitaniji su svakako kriminalistički romani, a čitaju se i vjerske knjige, ljubavni i erotski romani, knjige za samopomoć i sl.

U kaznionici Lipovica pokraj Požege, gdje je najrazvijenija čitalačka navika zatvorenika, najčitanije su, uz krimiće, putopisne knjige i one vjerskog sadržaja. Čitatelji najviše posežu za Biblijom i Kuranom, a slijede ih "Tko je čovjek" Tomislava Ivančića i dva domaća klasika "Prokleta avlija" Ive Andrića i "Zlatarevo zlato" Augusta Šenoe.

Iz bibliotečnog odjela u Valturi, jedinoj kaznionici otvorenog tipa, najviše se poseže za romanom Agathe Christie "Ubojstvo u Orient Expressu" i krimićima američke književnice Patricie Cornwell "Corpus delicti" i "Obdukcija". Tamošnje zatvorenike na izdržavanju kazne zanimaju i knjige o ljekovitom bilju pa često posuđuju "Kućnu biljnu ljekarnu" Ivana Lesingera. Nerijetko posežu za enciklopedijama i knjigama povijesnog sadržaja, među kojima je najčitanija "Hrvatska u monarhističkoj Jugoslaviji" Franje Tuđmana.

Kriminalistički romani najčitaniji su žanr i u Kaznionicu u Turopolju, no jedino njezini zatvorenici iznadprosječni interes pokazuju i za znanstvenu fantastiku i humoristički roman. Najposuđivaniji su Robert Ludlum i "Teški krug", John Grisham i "Posljednji porotnik" te svevremenski klasik Williama Shakespearea " Romeo i Julija".

Trileri su na prvom mjestu u Glini, a najčitanija je Marija Jurić Zagorka i njezina serija romana "Grička vještica". Tamo se također čita Ivu Andrića, ali za razliku od Lipovice zatvorenici u Glini preferiraju njegovu "Na Drini ćuprija". Treća po broju posudbi knjiga tamo je "Godina prođe, dan nikada" glumca Žarka Lauševića, koji je također velik dio života proveo iza rešetaka.

U ženskom zatvoru u Požegi najviše se čitaju ljubavni romani, potom krimići i knjige za samopomoć. Najčitaniji je Robert Naprta i njegovi romani "Luna", "Bijela jutra" i "Testament grofa Drakule", ali osuđenice rado čitaju i "Ciganin, ali najljepši" Kristijana Novaka te "Pogledaj što je mačka donijela" Ante Tomića. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'
NAKON SINA PRIŽELJKUJE KĆER

Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'

Raskošna svadba ih je 2018. koštala 400.000 eura, sin Aleksandar stigao je godinu kasnije, a Aleksandra Prijović i Filip Živojinović u ovoj će godini dobiti svoje drugo dijete
Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!
VINTAGE HOTEL U ZAGREBU

Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!

Zavirili smo u zagrebački Amadria Park Hotel Capital, zgradu nekadašnje podružnice Wiener Bank-Vereina. Sagrađena je 1923. godine prema projektu uglednih bečkih arhitekata specijaliziranih za gradnju banaka