Obje ove slatke životinjice žive u pustinji i imaju vrlo duge stražnje noge, ali i rep... Jako su slični 'domaćim' miševima ali su malo veći od njih
Dugonogi gerbili i skočimiševi skakuću kao klokani
Iako su izgledom vrlo slični “domaćim” miševima, gerbili (ili pustinjski štakori) malo su veći i, za razliku od miševa, imaju vrlo dugačke stražnje noge, na kojima pred grabežljivcima hitro skakuću poput klokana. Ako se usprave i istegnu, to je znak da se boje te drugima iz grupe signaliziraju da je blizu opasnost.
Gerbilu su prednje nožice vrlo kratke i služe mu za pridržavanje hrane. Obožava živjeti u grupi i postaje potišten kad je sam. Živi od tri do četiri godine i naraste između pet i 15 centimetara. Mlade na svijet donosi samo dominanti par iz grupe. Ovaj glodavac obično živi pod zemljom u tunelima, koje iskopa oštrim kandžama. Najpoznatija vrsta omiljena kao ljubimac je mongolski gerbil iz azijske pustinje Gobi, a naći ga možete u sjevernoj Africi te u Kini.
Krzno mu je meko i svilenkasto - smeđe ili sivo, i odlično mu dođe u azijskim predjelima u kojima se temperatura ponekad zimi spušta ispod nule.
Skočimiš je još jedan pustinjski glodavac. Za razliku od gerbila, on ima manje tijelo, ali jednako duge noge. Oči i uši su mu neproporcionalno velike, a rep, koji kod nekih vrsta može biti dug kao i tijelo, služi im za - održavanje ravnoteže.
Ne hvatajte ga za rep - otpast će!
Nabavite li gerbila, nikako ga ne smijete hvatati za rep jer im je jako osjetljiv i lako može otpasti. A znamo da kod sisavaca rep ne može ponovno narasti kao kod, primjerice, guštera.
Prilagodili su se životu u pustinji
Gerbili gotovo uopće ne piju vodu nego tekućinu dobivaju od kukaca, sjemenki i biljaka koje svakodnevno jedu. Skočimiš obožava njuškati noću uokolo, ali unatoč tome dobro podnosi i vrućine.
Njegove duge noge brzo jure
Skočimiš “dugouško” juri i do 24 kilometra na sat. Uši su mu duge kao pola tijela, ali one imaju svoju svrhu. Njima se ovaj glodavac lakše hladi u toplom području.