Stalno dodirivanje kože i mliječni proizvodi mogu uzrokovati akne, a u borbi s njima pomažu preparati bez alkohola. Piling s velikim zrncima treba izbjegavati
Akne ne podnose ulja i grubi piling, a uzrokuje ih i mlijeko
Akne, osim na licu, najčešće izbijaju na vratu, prsima i ramenima zato što na tim područjima ima najviše žlijezda lojnica. Pojačano izlučivanje sebuma može začepiti pore i uzrokovati bolne akne, no to može spriječiti pravilna njega, piše Women's Health.
Pregrubo čišćenje pojačava infekcije
Iako se dubinsko čišćenje čini kao najbolje rješenje za kožu sklonu aknama, zapravo samo pogoršava stanje. Prečesto i pregrubo čišćenje otvara dublje slojeve kože i čini ih ranjivijima prema bakterijama. Upravo se iz tog razloga ne preporučuju koristiti pilinge s velikim zrncima.
Najbolji izbor su nježniji pilinzi koje treba kružnim pokretima umasirati u tijelo.
Preparate na bazi alkohola treba izbjegavati
Velik broj kozmetičkih preparata za masnu kožu i kožu sklonu aknama isušuje i može potaknuti pojačano mašćenje. To su proizvodi na bazi alkohola koje treba izbjegavati, jednako kao i sapuni s visokim pH-om. Osim njih, treba izbjegavati i kozmetičke preparate bogate uljima.
Bolji izbor su preparati na kojima je istaknuto da ne začepljuju pore te oni sa salicilnom i mliječnom kiselinom koji čiste i ublažavaju upale.
Mineralni makeup prekriva akne, a ne začepljuje pore
Koža s aknama ne podnosi najbolje korektor i puder zato što dodatno pojačavaju infekcije, pa se umjesto toga preporučuje koristiti mineralni makeup. On sadrži cinkov oksid, titan dioksid i silicij koji prekrivaju, ali ne začepljuju pore.
Osim kod odabira makeupa, treba pripaziti i na čistoću kistova s kojima se nanosi. Bakterije se skupljaju na četkicama i potrebno ih je prati svaka dva tjedna. Iako postoje specijalne tekućine za pranje, vizažisti preporučuju šampon za kosu. Dovoljno je u posudu uliti malo tople vode i nekoliko kapi šampona te ulje čajevca. Šampon će ukloniti sve tragove šminke i ulja, a ulje čajevca će djelovati antibakterijski i antigljivično. Svaki kist treba temeljito isprati i koristiti tek nakon što se temeljito osušio.
Pogrešan šampon može uzrokovati probleme s kožom
Ako se akne pojavljuju na vratu, ramenima i čelu, treba provjeriti sastojke šampona i regeneratora. Oni mogu sadržavati agresivne sastojke kao što su umjetni mirisi i konzervansi te uzrokovati iritaciju. Preporučuje se koristiti preparate bez mirisa i parabena.
Stalno dodirivanje lica neprijatelj je lijepe kože
Češanje i stalno dodirivanje područja prekrivenih aknama oštećuje kožu zato što su ruke svaki dan u kontaktu s milijunima bakterija. Te bakterije mogu uzrokovati veću iritaciju i upalu, pa treba malo pripaziti. Isto vrijedi i za istiskivanje. Ono će povećati rizik od upale i ožiljaka.
Mliječni proizvodi se povezuju s aknama
Iako mliječna kiselina čisti kožu i djeluje poput pilinga, pijenje mlijeka velik broj dermatologa povezuje s aknama. Mlijeko sadrži supstance koji stimuliraju rad žlijezda lojnica i uzrokuju prištiće. Upravo zbog toga preporučuje se iz prehrane izbaciti mliječne proizvode na dva tjedna kako bi se vidjelo uzrokuju li oni akne ili ne. Također, zdravije alternative su kozje i ovčje mlijeko.
Saveznici u borbi s aknama: Mlijeko, zobena kaša i aspirin