Kada u vašem domu prikupite stari papir pronađite u vašoj blizini plave spremnike. U njih možete baciti novinski i uredski papir, časopise, kataloge, prospekte, bilježnice
Ako želite čuvati okoliš dobar početak je reciklaža papira
Najstariji postupak reciklaže, recikliranje papira u Hrvatskoj je najrazvijeniji i najbolje organiziran sustav. Odvojeno skupljanje papira i kartona nikako nije nepoznanica među građanima.
Ako u vašem kućanstvu imate velike količine novina, časopisa i drugih oblika papira koji vam više ne trebaju uz samo malo volje možete puno učiniti za planetu. I ne samo da ćete pomoći okolišu, nego usput možete i nešto zaraditi jer otkupljivači za kilogram starog papira, ovisno o vrsti, nude između 30 lipa i 1 kune.
Prodajom papira nećete se obogatiti, ali zarada i nije najbitnija kod sakupljanja starog papira. Naime, sakupljanjem starog papira uvelike se smanjuje količina otpada na odlagalištima. Isto tako, preradom starog papira dobiva se sirovina za proizvodnju novog proizvoda. Takvom preradom štedi se energija jer se čak 50 posto manje energije troši kada se papir proizvodi preradom iz starog papira umjesto iz drveta.
Smanjeno onečišćenje vode i manje zagađenje zraka još su neke od prednosti zbog kojih papir itekako vrijedi reciklirati.
Papir možete reciklirati i sami u vašem domu, a jednostavne upute lako su vam dostupne na internetu.
Koliko je reciklaža dobra za okoliš najbolje govore brojke.
Da bi se proizvela tona papira potroši se 200 tisuća litara vode, 4600 kWh energije i ostanemo bez dva stabla.
Da bi tu istu tonu proizveli reciklažom stabla nam ne trebaju, a potroši se tek 180 litara vode i gotovo duplo manje energije, oko 2400 kWh.
Kako odlagati papir?
Nakon što u vašem domu prikupite stari papir pronađite u vašoj blizini plave spremnike. U njih možete baciti novinski i uredski papir, časopise, kataloge, prospekte, bilježnice i papirnatu i kartonsku ambalažu.
Nakon toga, prikupljeni papir odvozi se na prerađivanje, a novi proizvod koji se dobije preradom vraća se u vaša kućanstva u obliku novina, papira za printere, knjiga i sličnih sadržaja.
Reciklirajte i staklo i plastiku
Onečišćenje tla, zraka i vode možemo smanjiti i reciklažom plastične ambalaže i stakla. Kako bi se mogla dalje upotrebljavati plastičnu ambalažu možete vratiti u trgovine, gdje ćete po vraćenom komadu dobiti naknadu od 50 lipa. Sirovina koja se dobije reciklažom starih boca dalje će se iskoristiti za proizvodnju novih. Posebno zahvalan materijal kada se razgovara o reciklaži je staklo koje postupak može proći bezbroj puta, a okolišu itekako pomažete njegovim recikliranjem.